0 CZK

Vandalství kazí procházky Libušiným údolím.

Jarní procházka třebíčským Libušiným údolím vždycky skýtala nejen příjemný odpočinek, ale zpravidla i uklidňující pohled do probouzející se přírody. Do jisté míry je tomu tak pořád, kdyby ovšem v jednom z nejkrásnějších městských lesoparků pomalu a jistě nepřibývaly více či méně rušivé prvky.

Budiž je nadějnou zpráva, že by mohl po desítkách let zmizet pověstný již "dům hrůzy". Tedy on Hluchý mlýn úplně nezmizí, ale proslýchá se, že bude konečně rekonstruován jak se sluší a patří. V loňském roce bylo v celém údolí osazeno nové veřejné osvětlení, které doznalo rozšíření až k areálu bývalé borovinské továrny. Celkový dojem kazí jen stále chybějící zpevněná komunikace ve stejné lokalitě vedoucí ke staré stodole u Janova mlýna. Bylo by hezké nečekat s rekonstrukcí tohoto úseku až na příští 17. listopad, kdy tudy pravděpodobně bude opět procházet lampiónový průvod od DDM do centra města.

Vyhlídka na Libušiným údolím

Libušinu údolí se budeme ještě věnovat, nyní však se podívejme do jeho střední části, odkud vedou strmé kamenné schody, mimo jiné k letité vyhlídce. Tu znají snad všechny generace, vždyť ke kolika polibkům zamilovaných dvojic tady muselo dojít? Schody naopak se dosud stávají oblíbenými v hodinách školního tělocviku. Mimochodem, podle umístěných cedulek (z nichž horní zničil sprejer) se v zimě neudržují. Jak lze v těchto dnech vidět, tak ani na jaře, zatímco v létě ještě uvidíme. Ale to není největší problém.

Na vyhlídce zmizela část zábradlí

Tím je "akce" neznámého vtipálka či vtipálků, tedy přímo vandalů. Na vyhlídce někomu překážela již opravovaná část kovového zábradlí, které skončilo pádem po skále pod těmi oblíbenými schody. Vyhlídka je tak vyhlídkou adrenalinovou. Ač zde byla (naštěstí) před časem instalována mezi trubky ještě bezpečnostní lanka, zabezpečení vyhlídky je diskutabilní. Neb horní lanko je ve výšce zhruba kolen dospělého člověka nebo jen mírně nad. A to je zatraceně málo. Spadnout pak ze skály k patě schodů by patrně znamenalo minimálně nepříjemné zranění, o horším důsledku raději nespekulujme.

Část zábradlí někdo shodil ze skály

Ve světle této hrubé bezpečnostní závady jsou další nedostatky v parku zanedbatelné.

František Jůza
FOTO: TREBIC.NEWS - FRANTIŠEK JŮZA

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.