0 CZK

Třebíč patří v republice k bezpečnějším, vše je však relativní.

V pravidelné anketě mezi třebíčským zastupiteli, která byla zveřejněna v březnovém čísle radničního periodika zaujala odpověď jednoho z volených představitelů města. Z evropských měst se mu nejvíce líbí Pelhřimov, což je jistě chvályhodné, v druhé části odpovědi pak konstatuje, že by si dovedl představit (jako v Pelhřimově – pozn. aut.) zrušení městské policie také v Třebíči.

Budiž. Odpověď nejspíš upřímná, bohužel chybí nějaké relevantní zdůvodnění takového názoru, což by u voleného zástupce města nejspíš bylo lze očekávat. Nešlo ani o aprílový žert, březnový zpravodaj takto podle redaktorky a tiskové mluvčí města paní Irini Martakidisové prý koncipován rozhodně nebyl.

ILUSTRAČNÍ FOTO

Mezi nejčtenější zprávy uveřejňované na www.trebic.news patří bezesporu ty, které přicházejí od preventistky kriminality zdejší městské policie Lucie Šerkové. Není divu, čtenáři se rádi dozví, co se ve městě přihodilo a poté porovnávají se svými zážitky z třebíčských ulic. A že těch zkušeností je! Každý, kdo se například pohybuje městem zejména večer či v noci nejspíš potvrdí, že zažil okamžik, kdy setkání s individui posliněnými třeba alkoholem nebo drogou nepřináší při vzájemném mínění právě dobré pocity. Nemluvě o vandalech, kteří ničí vše kolem sebe zcela bez skrupulí.

Městský kamerový systém, přestože je dnes poměrně rozsáhlý, nestačí odhalit všechny nepravosti, stejně jako strážníci. Pokud by však tady nebyli, pak bychom se možná už dávno do ulic báli vkročit, a možná nejen v noci. Vždyť statistiky pravidelně zveřejňované na webových stránkách MP Třebíč hovoří jasně. Jen za loňský rok, což je 365 dnů, strážníci přijali 4 831 oznámení od občanů a celkem řešili 8 340 událostí.

ILUSTRAČNÍ FOTO

„Možná by občané mohli své stížnosti, podněty nebo volání o pomoc směřovat k panu zastupiteli domů,“ s nechápavým pokrčením ramen nad odpovědí ve zpravodaji konstatoval jeden z námi náhodně oslovených občanů na Karlově náměstí. Jiný respondent krátkého průzkumu v ulicích, obeznámený s prací strážníků v jiném městě, kroutil hlavou: „Třeba by sám z titulu svého mandátu každý den zajišťoval, aby občané měli volná svá vyhrazená parkoviště, která si platí, popelářům, aby měli volné komunikace pro odvoz odpadů, ráno by mohl dohlížet na přechody u škol, řešit krádeže v obchodech, pomáhat turistům, asistovat u dopravních nehod, občas odborně zasáhnout a zachránit na ulici nějaký ten život, a po nocích by se pak mohl rvát s výtržníky a narkomany, mohl by vozit opilé a pokálené bezdomovce s různými nakažlivými nemocemi na záchytku. A ve zbylém čase třeba spolupracovat se státní policií při pátrání po osobách či vozidlech.“

Ano, i to je výčet práce strážníků, třebíčské nevyjímaje. Zdaleka ne kompletní. Ještě jednou budiž. Budiž má každý svůj názor a může ho říci bez obav veřejně. Je však poněkud smutné, jestliže zastupitel města občanům prezentuje myšlenku, která je dnes nereálná a nebyla by přínosem, ale doslova pohromou.
Bohužel, opravdu nejde o apríl…

František Jůza
ILUSTRAČNÍ FOTO: PIXABAY

 

Inzerce

Inzerce
Zrecyklujeme

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Inzerce

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.