0 CZK

Třebíčský rodák převzal ocenění ministra kultury.

Jak vyplývá z tiskové zprávy třebíčské radnice, francouzský výtvarník, třebíčský rodák a patriot František Mertl, uměleckým jménem FRANTA, převzal ve středu 1. listopadu z rukou ministra kultury Daniela Hermana ocenění Artis Boehemiaei, doprovázen manželkou Jacqueline a třebíčskými představiteli.

Ministr kultury Daniel Herman předává Františku Mertlovi ocenění Artis Boehemiae Amicis. Přítomna je také Frantova manželka Jacqueline.

"František Mertl se věnuje především figurální malbě, v níž dosáhl celosvětového uznání. Jeho díla jsou zastoupena ve sbírkách Guggenheimova muzea v New Yorku, Stedelijk Musea v Amsterdamu, Muzea moderního umění města Paříže, Israel Musea, Muzea výtvarných umění v Lyonu, Grenoblu, Nice, Antibes. České publikum může jeho obrazy obdivovat v Národní galerii v Praze či v Moravské galerii Brno. V roce 2014 věnoval František Mertl kolekci téměř čtyřiceti svých děl rodné Třebíči, která pro ně zřídila stálý výstavní prostor – Galerii FRANTA," uvádí se mimo jiné v tiskové zprávě ministerstva kultury. "Název tohoto ocenění Artis Boehemiae Amicis hovoří sám: Přátelům českého umění. A právě proto patří tato cena do vašich povolaných rukou,“ řekl ministr kultury Daniel Herman při předávání ceny.

Mistr FRANTA (vpravo) se starostou Třebíče Pavlem Janatou na archivním snímku ve "své" expozici v Třebíči.

František Jůza

FOTO: ARCHIV MĚÚ TŘEBÍČ a ARCHIV TREBIC.NEWS

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.