0 CZK

Unikátní výstava dokumentů z roku 1918.

Město Třebíč nezůstalo v říjnu 1918 stranou od dění, a tak i tady probíhaly významné události a změny. Situace rozhodně nebyla nijak jednoduchá, měnila se historie.

Městské kulturní středisko Třebíč ve spolupráci se Státním okresním archivem Třebíč a Muzeem Vysočiny Třebíč připravilo ve výstavní síni Předzámčí výstavu unikátních dokumentů z doby před sto lety, vztahujících se právě k Třebíči, mimo jiné pocházejících také z rodinného archivu paní Dagmar Folprechtové. Ta je pro výstavu zapůjčila a nelze než doporučit jejich zhlédnutí.

Ať žije republika

Jak říkají organizátoři, jde o výstavu doslova "čtecí", proto je dobré si na návštěvu vyhradit potřebný čas. Jeho ztráty rozhodně ale nikdo litovat nebude. Vernisáž proběhla ve slavnostní atmosféře, které přispěly i dvě mladé žačky Základní umělecké školy Třebíč, když famózně zazpívaly Ježkovy písně.

Po vernisáži proběhla přednáška o dané době. Archivářka doktorka Padrnosová přiblížila události naprosto vyčerpávajícím a srozumitelným způsobem, ostatně tak, jak ji už řada Třebíčanů zná z oblíbených výkladových procházek po židovské čtvrti v rámci letních kulturních pořadů.

Ať žije republika

Výstava potrvá do 6. ledna příštího roku a jednoznačně bude patřit k nejlepším počinům vztahujícím se k oslavám sta let od vzniku Československa. Oslavy naplno vypuknou za pár dní, a jestliže výstava je jakýmsi chutným předkrmem, pak se jistě můžeme těšit na další velkolepou akci jaksi nad rámec tradičního Třebíčského kulturního léta.

František Jůza
FOTO: TREBIC.NEWS – FRANTIŠEK JŮZA

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Inzerce

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.