0 CZK

Čerstvé citrusy si můžete vychutnat i v Třebíči.

Od malička miluji Středomoří. Horký vzduch provoněný mořskou solí, aromatickými bylinami a dřevinami. Proto jsem si loni řekl, že zkusím kousek té atmosféry přenést k sobě domů a vypěstuji citrusy a olivovník.

Čerstvé citrusy si můžete vychutnat i v TřebíčiPoté, co jsem viděl v hypermarketu květináč s citrusem obsypán plody, neodolal jsem a jeden keřík si v únoru koupil. Zároveň zjišťuji, s jakým druhem mám tu „čest“. Je to kalamondin, kříženec mandarinky a drobnoplodého kumquatu. Zkušenější pěstitelé na internetu psali, že je potřeba plody radikálně zredukovat, protože to rostlinu vysiluje a vede to pak k jejímu úhynu. Samozřejmě, má touha po ochutnání mini mandarinky přímo ze stromku byla dost silná na to, abych rady zkušenějších vyslyšel. Samotná dužina kalamondinu je až odporně kyselá. Protože se však konzumuje i s kůrou, která je zase sladká, vše se vyrovná v harmonickou pikantní chuť. Velkým benefitem domácího pěstování je právě konzumace kůry, která není (jako u citrusů v marketech) chemicky ošetřena.

V květnu na moje citrusy přichází růstová perioda. Abych to vysvětlil – jabloň má jen jednoletou růstovou periodu, roste na jaře. Citrus má až čtyři růstové periody po celý rok. Perioda je vskutku rychlá, během dvou týdnů vyroste celá nová větev se svěžími lístky a květy. Pak si dá třeba na dva měsíce rostlina klid a věnuje se rozvoji kořenového systému. Vždy se to střídá – růstová perioda podzemních částí s růstovou periodou nadzemních částí. To samé platí o olivovníku.

Přišlo loňské léto a s ním katastrofální sucha, mým citrusům se však dařilo. To počasí bylo velmi podobné tomu, co zažívají ve své domovině. Rostliny vykvetly, a pokud vám vykvete citrus, vidíte nenápadné, avšak četné bílé kvítky, ale ta omamná vůně má k nenápadnosti hodně daleko, když provoní celé okolí.

Jak se dny krátily, teploty klesaly a nastával podzim. Pro citrusáře je to však nejkrásnější část roku. Zelené plůdky narůstají do finálních velikostí a získávají barvu. Nastává ovšem známá nerudovská otázka. Kam s nimi? Na letních stanovištích klesají noční teploty pod nulu. Pro své rostliny jsem tedy zvolil zimování v chladné nevytápěné chodbě. Pokud totiž rostliny zimujeme v chladu, nepotřebují tolik světla, proto českou zimu přežijí.

Čerstvé citrusy si můžete vychutnat i v Třebíči

Když přichází jaro, rostliny se začínají probouzet. Co nevidět budou květy a můžeme se těšit na další sklizeň plnou vitamínů. Není nad zralou mandarinku ze stromu. Ty kupované byly většinou sklizeny v nedozrálém stavu, aby plody bez újmy přežily transport až na pulty našich obchodů.

A jaké druhy jsou vhodné pro domácí pěstování? Především maloplodé (kalamondin, kumquat) a mandarinky. Zkuste a neodoláte kouzlu těchto zajímavých dřevin.

Martin Maloušek
FOTO: MARTIN MALOUŠEK

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.