0 CZK

Školní divadelní soubor na Nezvalově Třebíči 2018.

Dřív jsem si myslel, že hurdiska je pouze stavební prvek, který – pokud se nemýlím – slouží především ke konstrukci stropů. Před lety jsem však byl při návštěvě třebíčské stavební průmyslovky, dnes Střední školy stavební Třebíč, vyveden z omylu. Probíhalo zde divadelní představení školního souboru, hrdě nesoucího název Hurdiska.

A Hurdisce, té divadelní, už je patnáct let a stává se dospělou. Možná to také je důvodem, proč byl soubor přizván do Městské knihovny v Třebíči, aby v sobotu 7. dubna obohatil program Nezvalovy Třebíče 2018. Což se bezesporu podařilo. Troufám si to tvrdit zejména proto, že slavnou hru České nebe z dílny dvojice Svěrák – Smoljak mám rád a dobře ji znám v originálním provedení Divadla Járy Cimrmana.

České nebe podle Hurdisky

Hurdiska si totiž k nastudování zvolila právě titul České nebe aneb Cimrmanův divadelní kšaft, a s ním se v knihovně představila. V kombinovaném obsazení učitelé a žáci, pod režijním vedením duše souboru Evy Růžičkové a s významným přispěním Martina Michálka, kteří oba jsou zdejšími pedagogy. Michálek koneckonců hned pedagogem dvojitým, neb ve hře si zahrál učitele národů Jana Amose Komenského. Obecně lze však jen stěží vyzdvihnout kohokoli z herců, protože vzhledem k jejich výkonům by to bylo vůči ostatním nespravedlivé. Hurdiska jednoduše překvapila, což nejspíš padá na vrub správného pochopení intelektuálního humoru "cimrmanovského".

Diváci, kteří vážili v sobotním odpoledni cestu do knihovny v Hasskově ulici, nemohli být zklamáni. Ono to ani nešlo, České nebe patří k nejlepším hrám proslulého pražského divadla, a Hurdiska jej předložila v téměř profesionálním provedení. Jestliže se dosud soubor profiloval jako amatérský, pak na Nezvalově Třebíči takový příměr poněkud vzal za své. Hurdiska rozhodně nezklamala!

František Jůza
FOTO A VIDEO: TREBIC.NEWS - FRANTIŠEK JŮZA

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.