0 CZK

Čestným občanem se stal opravdový patriot.

Neznám většího třebíčského žijícího patriota, než je zdejší rodák Pavel Fried. Uvědomil jsem si to v pondělí 30. července při zahájení tradičního festivalu židovské kultury Šamajim v Zadní synagoze, kde se panu Friedovi dostalo té cti, aby byl v historii Třebíče zapsán na věčnost. Zároveň se vtírala otázka, proč až nyní?

Pavel Fried dodnes své rodné město bez nadsázky miluje a zůstal mu věrným, přestože dlouhé desítky let žije v Brně. Vystudovaný inženýr v oboru organizace a řízení pracoval ve vedoucích funkcích, smetla ho však normalizace, předtím absolvoval jako syn živnostníka vojenskou službu u pomocných technických praporů, a plného uznání se dočkal až po roce 1989, kdy se stal ředitelem soukromé firmy, založené se svými kolegy.

Nejsmutnější kapitolou jeho života však byla deportace do koncentračnho tábora Terezín v roce 1942. Fried, narozený v roce 1930, se pak stal jedním z mála třebíčských navrátivších se Židů. Nejspíš tato životní etapa ho později vedla k angažované práci v Židovské obci Brno, kde byl mimo jiné osm let jejím předsedou.

Třebíč navštěvuje Pavel Fried často a rád. Je patornem Šamajimu a člověkem, kterého vždycky rádi potkáte. Citlivým, ale rozhodným, a vždy příjemně společenským. Také skromným - a to dokazuje jeho poděkování ve chvíli, kdy se stal Čestným občanem města Třebíče.

František Jůza
VIDEO: TREBIC.NEWS -FRANTIŠEK JŮZA

Dmů

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.