0 CZK

Třebíčská radnice uspořádala dopravní experiment. "Ve všední den ráno se u sochy Cyrila a Metoděje na Karlově náměstí sešli řidič osobního auta (Škoda FABIA), běžkyně, cyklista na elektrokole a zkušená cestovatelka Městskou autobusovou dopravou k závodu stanovenou trasou," píše v tiskové zprávě mluvčí Irini Martakidisová. "Cílem je zastávka u ZŠ Kpt. Jaroše. Kdo zvítězí? Start je v 9:15, kdy odjíždí linka č. 5 z Karlova náměstí."

Co je účelem takového "závodu" se dozvídáme níže. Předtím drobná statistika. "Trasa autem je 2,5 km, běžkyně a cyklista jeli trasou přes Kočičinu a to je 1,4 km," upřesňuje Martakidisová a rovnou pokládá otázku: "A jak to dopadlo?" Výsledek nabízí vzápětí: "Absolutním vítězem je elektrokolo s časem 4 minuty, druhá přiběhla běžkyně s časem 7 minut, třetí osobní auto přijelo za 8 minut a poslední cestující MAD, které trvala cesta 11 minut."

Marně do této chvíle hledám skutečný účel monstrózní akce. Vlastně ani nepřekvapí, když jej tisková mluvčí předloží v těchto dvou větách: "Jezdit na kole a chodit pěšky se v Třebíči zkrátka vyplatí. Při srovnání časů auta a autobusu MAD je časová ztráta pro autobus malá, takže je určitě dobrou možností, nechat auto v garáži a šetřit nervy, benzín i životní prostředí."

Potud tisková zpráva. Nabizí se otázka, čemu měl uvedený experiment sloužit? Srovnávat použité způsoby dopravy po městě připomíná pověstné míchání hrušek s jablky. Je snad běh obvyklým? Pokud někdo sportuje, pak málokdy pobíhá frekventovaným centrem, a raději zamíří do přírody. Převládá přeprava sebe sama do práce, za kulturou, za nákupem. To asi málokdo absolvuje během, možná občas na kole. A jak z výsledků náhle vyplývá, běh či kolo je rychlejší, ale jeďte nejlépe autobusem MAD.

Nakonec, a to přes dopravní problémy, které Třebíč sužují už dlouho, stejně vítězí jako optimální prostředek auto. Ať se to komu líbí nebo ne. Čas už zde přestává hrát roli, byť výrazně tento způsob přepravy ovlivňuje. Jen na okraj, zkuste běžet nebo jet na kole do divadla, do kina, ale i do práce. Ne všude je k dispozici sprcha, většinou chybí i stojan nebo úschovna na kola.

Podivný experiment...

František Jůza

FOTO, GRAFIKA A VIDEO: ARCHIV MÚ TŘEBÍČ

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.