0 CZK

Gymnazistka natáčela s Motlem.

Kniha o Vaňkovi zaujala publicistu Stanislava Motla.

Na konci minulého roku vyšla knížka Sabiny Lászlové shrnující dosud téměř zapomenutý příběh o prvorepublikovém třebíčském starostovi Josefu Vaňkovi. Bylo to vůbec poprvé, kdy někdo jeho úspěšné působení v čele zdejší radnice zpracoval. Odvahu k tomu měla, tehdy ještě ani ne šestnáctiletá studentka Gymnázia Třebíč, která rok poctivě sbírala informace a studovala archivní i rodinné materiály.

Po prosincovém uvedení knihy ve zcela zaplněném sále hudebního oddělení městské knihovny a její osobní výpovědi ve filmovém dokumentu začala další půlroční anabáze, čítající několik rozhovorů v médiích a přednášky, či spíše besedy nad svojí knížkou. K tomu si Sabina Lászlová připravila ještě velice povedenou obrazovou a textovou prezentaci, kterou nadále vylepšovala. V současné době tak má připravený více než hodinový program, v němž vyčerpávajícím způsobem seznamuje Třebíčany s lokální historií v začátcích republiky a jejím meziválečném období, až do chvíle Vaňkovy smrti v koncentračním táboře Buchenwald.

Sabina Lászlová při natáčení se Stanislavem Motlem

Dílo Sabiny Lászlové, nejen útlá knížečka s názvem Starosta Josef Vaněk, ale i způsob zpracování a příběh Vaňkova života, to vše neuniklo známému publicistovi Stanislavu Motlovi. Ten v minulém týdnu přijel do Třebíče s jasným cílem – natočit s mladou autorkou jeden z dílů svého vlastního rozhlasového pořadu Stopy, fakta, tajemství vysílaného pravidelně vždy v pondělí večer na stanici Český rozhlas Dvojka, se sledovaností dva miliony posluchačů...

Sabina Lászlová, autorka knihy Starosta Josef Vaněk

Ve škole vyšli autorce knihy v nabitém "písemkovém" týdnu před závěrem školního roku vstříc, a tak vznikl základ dalšího dílu Motlova pořadu, který se bude po zpracování vysílat v září nebo na začátku října. Sám Stanislav Motl byl velice překvapen schopnostmi Sabiny Lászlové. Nejen proto, že dokázala ve svém věku vydat knížku, ale také jejím zcela profesionálním přístupem při natáčení. Proto také jednoznačně podpořil její úsilí nadále Vaňkův nezapomenutelný přínos pro město připomínat v přednáškách či besedách nejen pro širokou veřejnost, ale také ve školách. Vůbec pak nevyloučil možnost další spolupráce a podpory.

František Jůza
FOTO: TREBIC.NEWS – FRANTIŠEK JŮZA

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.