0 CZK

Dobytí Třebíče 1468, Osobnosti 1918 a Po stopách republiky.

Městská knihovna v Třebíči pokračovala také v minulých dnech v připomínce důležitých mezníků třebíčské historie. Prvním zastavením byla přednáška renomovaného třebíčského historika PhDr. Rudolfa Fišera, CSc. o událostech, které Třebíč postihly v roce 1468, kdy město bylo dobyto a vypleněno na dlouhou dobu Matyášem Korvínem.

PhDr. Rudolf Fišer, CSc.

Rudolf Fišer odhalil ve svém bádání jak příčiny pro Třebíč neslavné doby, tak průběh vypálení a zničení města a samozřejmě zhodnotil i následky - jeho faktickou neexistenci po zničení někdejšího kláštera.

Neméně zajímavou a poutavou přednáškou nazvanou Osobnosti Třebíčska roku 1918 uvedla archivářka Mgr. Jitka Padrnosová, Ph.D. výstavu Po stopách republiky. Její shrnutí důležitých událostí z doby vyhlášení republiky se týkalo Moravských Budějovic, Náměště nad Oslavou a samotné Třebíče.

Mgr. Jitka Padrnosová, Ph.D.

Doba kolem roku 1918 nabídla několik výrazných osobností, které se zapsaly svými činy do historie. Jejich osudy se odvíjely od celkové politické situace, a tak zatímco třeba v Náměšti nad Oslavou byla republika "přijata" s jistým váháním, v Třebíči naopak došlo k jejímu "vyhlášení" o čtrnáct dní dříve.

Výstava Po stopách republiky pak nabízí širší pohled na stoletou historii, počatou v roce 1918. Zejména jde o připomínku tzv. osmičkových roků, v nichž se udály zejména smutné kapitoly, dopadající samozřejmě i na Třebíč a okolí.

Výstava v klubovně čtenářského oddělení knihovny je přístupná až do 18. července tohoto roku.

František Jůza
FOTO A VIDEO: TREBIC.NEWS - FRANTIŠEK JŮZA

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.