0 CZK

Přehlídka soutěžních návrhů na Karlově náměstí.

Zhruba už tři týdny krášlí prostor Karlova náměstí na ploše proti radnici poněkud kontroverzní panely, na kterých zejména Třebíčané mohou posoudit jednotlivé návrhy kašen, přihlášené do veřejné soutěže o nejvhodnější vodní prvek (psali jsme zde). Soutěž samotná vzešla rádoby z požadavku občanů, zejména prezentovaných u "kulatého stolu" Zdravého města, čas od času pořádaného v budově Fóra. Že účast na těchto sezeních je spíše tristní, to příliš nevadí. Diskuse o kašnách je totiž otevřena jaksi dlouhodobě, a to už v souvislosti s dosud nerealizovanou revitalizací centra města, kterou si zanedlouho končící rada dala trochu nerozvážně do svého programového prohlášení. Důvody, proč je náměstí stejné jako před čtyřmi lety, ponechejme teď stranou – do značné míry jsou objektivní a nejspíš se je nepodaří jen tak vyřešit.

Kašny nebo sprchy?

Skutečnost, že revitalizovat Karlovo náměstí bude slibem poněkud sebevražedným, je známa poměrně dlouho. Proč tedy vůbec musela proběhnout zmíněná soutěž o umístitelný vodní prvek, je trochu záhadou. Na druhé straně, proč ne? Potíž je v tom, že vítězný návrh vyvolává poněkud rozpaky, kterým nedokázal čelit ani sám tvůrce, když na tiskové konferenci nedávno svolané přímo u výstavky pod širým nebem poněkud sebevědomě, avšak vyhýbavě dílo okomentoval. Jednoduše shrnuto – v podobném duchu jako ono se uvidí, jak to bude fungovat, až se to postaví.

Lidé, které výstavka zaujala, v nejednom případě nabyli dojmu, že proběhne jakési veřejné hlasování, který prvek na náměstí realizovat. Když zjistili, že je dávno vybráno, odcházeli poněkud zklamáni. Pravdu však mají i ti, kdo tvrdí, že nějaké referendum, jak kdosi navrhoval, není vhodným prvkem pro taková rozhodnutí. Proto rozhodovala odborná komise, a tak zůstává spíše otázkou, jak moc vyslyšela představy občanů. Tak jak tak, jednou to stejně bude muset někdo rozhodnout a ostatní se s tím musí smířit. Nebo spíše měli by.
Je před volbami. A ty mohou zamíchat karty tak, že příště už bude rozhodovat někdo jiný než dnes. Podobně to může dopadnout s kašnou. Pak je otázkou, zda byla soutěž nutná a nešlo jen o vyhozené peníze.

František Jůza
FOTO: TREBIC.NEWS – FRANTIŠEK JŮZA

Domů

Inzerce

Inzerce

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.