0 CZK

Chyba, co zapřela nositele Nobelovy ceny.

Zatímco dopravní značení v Třebíči často zavdává příčinu ke kritice nebo alespoň k zamyšlení, označení náměstí a ulic bylo dosud vedeno jak takž ke spokojenosti zejména turistů, ale i místních občanů.

Výjimky pak potvrzují pravidlo, avšak chyba, která prošla bez povšimnutí zhotovitele i městských úředníků – neb tito by měli kontrolovat převzaté dílo a ti také jménem Třebíčanů z městské kasy uvolňují prostředky k jeho zaplacení – je neomluvitelná. Někdo nejspíš chyběl v hodinách literatury už na základní škole, načež při pokračujícím vzdělávání už ztrátu nedohnal.

Seifertova ulice v Třebíči

Ulice Pražskou a Řípovskou ve starší části Boroviny spojuje ulice, která donedávna připomínala tankodrom a ve které nejeden řidič v dlážděných výmolech urazil vypouštěcí šroub olejové vany motoru svého vozu. Tak nějak už významem slova ulice nezapadala do doby rozvinutého automobilismu, a ještě ke všemu se v minulosti jmenovala Leninova. Tuto diskreditaci se podařilo před několika desítkami let napravit poměrně jednoduše – prostým zásahem obecní samosprávy byla přejmenována na Seifertovu. Stavební náprava inženýrských sítí a jejího povrchu následovala o hodně později – a bohužel, přinesla i výše avizovanou chybu. Na rozcestníku v její dolní části se objevila nová cedulka s nápisem Seiferova.

Označník s nápisem Seiferova

Budiž, chyba se vloudí, ani nevíme jak. Ale proč tam je již řadu měsíců a nikdo nezjedná nápravu? Je to opravdu jen o prosté chybě či neznalosti tvůrce, anebo také o šlendriánu odpovědných? Když jsem se nedávno zeptal náhodně procházející paní s asi deseti či dvanáctiletou dcerou, kdo je ten Seifer z cedulky, chvíli obě přemýšlely, ale mladší z nich si nakonec vzpomněla, že by to asi měl být jistý Seifert, o kterém se učila ve škole. Dokonce věděla, že šlo o jakéhosi literáta...

Jaroslav SeifertTen jakýsi literát byl totiž Jaroslav Seifert, básník, spisovatel, překladatel a novinář. Co však především, jediný náš nositel Nobelovy ceny za literaturu, kterou navíc obdržel v roce 1984, přestože režimu nebyl zcela po vůli. Mimo jiné tím, že jako jeden z prvních podepsal Chartu 77.

Ano, ten stejný Jaroslav Seifert, který už v roce 1921 vydal první svoji básnickou sbírku Město v slzách, ten, který v roce 1954 vydal sbírku Maminka, či v roce 1983 rekapitulaci svého uměleckého života Býti básníkem. Ti, co jsme tolik nechyběli ve škole, si na tohle vzpomeneme.

Nutno však přiznat, že většina z nás, Třebíčanů, se chyby na cedulce nejspíš nevšimne. A turista? Ten neví, že jsme zde žádného významného Seifera zřejmě nikdy neměli. A mě samotného na smutnou chybu upozornila bývalá třídní ze základní školy, češtinářka, která svou profesi nezapomněla. Na rozdíl od "profesionálů" na radnici.

Tak jen pro pořádek, Jaroslav Seifert zemřel 10. ledna 1986 v Praze.

František Jůza
FOTO: TREBIC.NEWS - FRANTIŠEK JŮZA
Hana Hamplová – Vlastní dílo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32058525

Domů

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.