0 CZK

Den, kdy v Třebíči zahynul letec Václav Peřina.

Na neděli šestého září 1931 nikdo z účastníků tehdejšího Leteckého dne v Třebíči dlouho nezapomněl. Jednak šlo až do odpoledne o vydařenou akci, kdy se lidé mohli seznámit s leteckou technikou i odvážnými letci, kteří zde předvedli akrobacii v té době nevídanou, ale do paměti se jim hlavně nesmazatelně zapsal okamžik osudové havárie Václava Peřiny – ten nedobrovolně ukončil svůj život v rokli táhnoucí se od Kožichovic do Lorenzova údolí.

Letecký den dvě hodiny po obědě zahájil vyhlídkovým letem starosta města Třebíče Josef Vaněk. Poté následovala různá vystoupení zkušených pilotů, při kterých se divákům tajil dech. Předtím si ještě Třebíčané mohli zblízka prohlédnout leteckou techniku na Krškově poli – letišti za nemocnicí, situovaném zhruba do míst dnešní čerpací stanice v Hrotovické ulici. Odtud také letci startovali a sem se zase vraceli po provedené ukázce.

Mohyla na památku letce Václava Peřiny

Dlužno říci, že velkolepá akce v režii Moravského aeroklubu Brno pořádaná ve spolupráci s třebíčskými hasiči, přitáhla snad více než čtyři tisíce platících diváků. A také neplatících – ti se soustředili zejména na okraji zmíněné rokle nad Lorenzovým údolím, aniž tušili, jakému nebezpečí se zde vystavili. To poznali záhy, když Peřinův stroj z ne zcela objasněných příčin narazil do stěny rokle a prakticky okamžitě shořel. V něm také, bohužel, pětadvacetiletý nadějný pilot. Budiž snad útěchou, že téměř s jistotou, s ohledem na svá četná těžká zranění. Podle záznamu vyšetřovacího spisu zemřel ihned po nárazu.

O tom, co bylo příčinou pádu letadla, se dnes pouze spekuluje. Jako nejpravděpodobnější se zdá být verze o nečekané vzduchové kapse, která v místě členitého terénu vznikla a prakticky znemožnila pilotovi vyrovnat stroj do bezpečné letové hladiny. Zachránit letce bylo tedy nemožné, shořel ve svém stroj Aero A18 před zraky stovek diváků. V zápisu vyšetřujícího komisaře se pak mimo jiné objevil poněkud morbidní záznam o tom, že největší zájem hořící letoun vyvolal u přítomných mladých dam.

Ve čtvrtek 6. září letošního roku, přesně 87 let po nešťastné havárii, podnikla hrstka příznivců letecké historie výšlap k mohyle, kterou zde Třebíčané později vystavěli jako památku na Václava Peřinu. Událost je totiž součástí probíhající výstavy v Muzeu Vysočiny Třebíč s názvem Vzduch je naše moře - 100 let letectva na Třebíčsku (informujeme zde), a tak procházka do téměř nedostupných míst se stala její plánovanou součástí. Výklad měl provádět letecký historik Jiří Kabát, avšak pro náhlou zdravotní indispozici se jej ujal pracovník zdejšího muzea Jaroslav Bašta. Nad místem havárie ve stejný den několikrát symbolicky přelétla trojice letadel členů aeroklubu.

Proniknout ve strmém kopci neudržovaným a zanedbaným lesem vyžaduje dobrou fyzickou kondici a trochu štěstí. Mohyla stojí na soukromém pozemku, jehož majitel údajně podobné "turistice" nefandí. Škoda. Jde o významnou součást třebíčské historie, proto také byla mohyla postavena a vedla k ní i solidní lesní cesta. To už je ale také, bohužel, dávná historie...

František Jůza
FOTO: TREBIC-NEWS – FRANTIŠEK JŮZA

Domů

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.