0 CZK

Jaro patří maturitám. Nejinak je tomu v Obchodní akademii a Hotelové škole Třebíč, kde v těchto dnech probíhají praktické maturity oboru Cestovní ruch. A kde jinde by žáci měli zkoušku dospělosti absolvovat, než třeba mezi třebíčskými památkami...

Jednou z posledních žákyň, která měla za úkol provést žáky a studenty Židovským muzeem - Domem Seligmanna Bauera v těsném sousedství Zadní synagogy, byla v úterý 25. dubna slečna Natálie Chromková. Ačkoliv se před zkouškou samotnou ani nesnažila skrývat jistou dávku nervozity, zahájila svůj výklad u modelu židovské čtvrti jako zkušená průvodkyně. A tak pokračovala také "u Seligmannů", snad jen s drobnými zadrhnutími, způsobenými právě pochopitelnou trémou. Ač hodnocení je samozřejmě na učitelích, sledujících bedlivě průběh prohlídky, nejspíš Natálie s touto částí maturity mít nebude. Už proto, že ani zkušební komise, tedy učitelé Ing. Dana Vitásková, Mgr. Aleš Čurda a Mgr. Dita Zelenáková, nemuseli nijak výrazně do výkladu zasahovat, ponejvíce jen upřesnili některé zajímavé drobnosti.

Pro Natálii zkouška proběhla hladce a bylo znát, že cestovní ruch jí rozhodně problémy nečiní. Přesto se jím asi dále zabývat nebude. "Mám z toho smíšené pocity," hodnotí skromě praktickou maturitu, kterou před chvílí absolvovala. "Na jednu stranu jsem ráda, že jsem ani jednou nemusela použít text a že jsem to zvládla zpaměti, na druhou stranu mně trochu nevyšel čas a skončila jsem o chvíli dřív. Ale jinak myslím, že to bylo v pořádku, a že jsem to doufám zvládla." Poté trochu povzdechla: "Teď už to musí být dobré. Už jenom další tři zkoušky a bude konec."

Na otázku, co bude dál, Natálie odpovídá trochu neurčitě: "Plánuji asi jít do práce, na žádnou vysokou školu nejspíš nepůjdu, ale zbytek třídy jde. Zatím nemám nic naplánované, ale asi to nebude spojené s cestovním ruchem. Nejspíš ne, stačilo mně to ve škole a zřejmě si vyberu jiné povolání." Tak jak tak, základ do života má rozhodně dobrý.

František Jůza

FOTO A VIDEO: TREBIC.NEWS - FRANTIŠEK JŮZA

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.