0 CZK

MATURITA

Žáci oboru Cestovní ruch na Obchodní akademii a Hotelové škole Třebíč prošli praktickou maturitní zkouškou.

A místa i témata zkoušky se různila. Někdo provázel turisty v bazilice sv. Prokopa, někdo Zadní synagogou, Domem Seligmanna Bauera. Někteří však vyjeli i mimo Třebíč, třeba do Jaroměřic nad Rokytnou, či do Dolních Vilémovic, rodiště parašutisty Jana Kubiše. Různily se i jazyky, němčina, angličtina a samozřejmě čeština.

Tereza Jirsová

Hned v úterý po Velikonocích si vyzkoušela provázení také Tereza Jirsová z Třebíče. Zadní synagoga, a rovnou německy. Nebála se toho, však také je členkou Divadelního spolku Ampulka, mnohokrát si "zahrála" v kostýmovaných prohlídkách obou třebíčských památek zapsaných v prestižním seznamu UNESCO. Jenže maturita je přece jen něco jiného, navíc v cizím jazyce. Přestože se přípravě nějakou dobu cíleně věnovala a sehnala si řadu textových a obrazových podkladů a o radu se obrátila i na zkušenou pracovnici zdejšího informačního centra Renatu Poulovou, lehká nervozita se přece dostavila.

Tereza ale zvládla tuhle zkoušku se ctí. Začala odvážně a bez problémů se přehoupla přes úvod. Naslouchala jí celá třída druháků studujících stejný obor a mnozí jí viditelně fandili. K malému škobrtnutí ale přece došlo, to, když jí položila zkoušející učitelka Ing. Vitásková doplňující otázku a Tereza si musela rychle urovnat odpověď mimo rámec vlastního výkladu. Ale ani to ji nijak zvlášť nevyvedlo z míry a s úsměvem situaci vyřešila.

Maturita

Problémem nebyla ani část výkladu na ženské galerii nebo u modelu židovské čtvrti tamtéž. Tady Tereza přece jen na chvíli nahlédla do připravených materiálů, ale spíše pro doplnění některých drobností týkajících se vystavených předmětů. Jak bude odbornou komisí ohodnocena, na to si ještě musí chvíli počkat. Ve tvářích zkoušejících však bylo znát, že provázení určitě zvládla a nejspíš ze špatné známky mít strach nemusí. Trochu tomu napověděla také spontánní reakce "jejích" turistů, tedy žáků stejné školy. Na potlesk je Tereza z divadla zvyklá, ale tenhle si určitě zapamatuje po celý život. Zaslouženě.

František Jůza
FOTO A VIDEO: TREBIC.NEWS – FRANTIŠEK JŮZA

 

Inzerce

Inzerce
Zrecyklujeme

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Inzerce

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.