0 CZK

Městská knihovna v Třebíči ve spolupráci s Muzeem Vysočiny Třebíč, Moravským zemským archivem - Okresním státním archivem Třebíč a Čsl. obcí legionářskou připravila pětidílný cyklus přednášek osvětlujících a přibližujícícch stoletou historii československých legií, doplněný o velice zajímavou výstavu, která je k vidění až do 13. července tohoto roku v klubovně dospělého oddělení v hlavní budově v Hasskově ulici.

Vernisáži výstavy předcházela v úterý 16. května přednáška Radima Kapavíka ze spolku Signum belli 1914 nazvaná Jihlavský 81. pěší pluk v bitvě u Zborova. Poutavý výklad o vojenské anabázi jednotky, do níž narukovala drtivá většina odvedenců z Třebíčska, byl nanejvýš důstojným náhledem na dříve jaksi opomíjené časté hrdinství našich rodáků v tehdejší Velké válce, později nazývaní 1. světovou válkou. Vždyť kdo dnes opravdu zná historii bojů na východní frontě v letech 1914 až 1916?

Před zahájením výstavy, nazvané stejně jako cyklus přednášek Legie nebyly jen Zborov, zahrála ještě skupina Dvorkaři dobové písně. Výstavu samotnou pak tvoří artefakty připomínající jedno ze smutných období světových dějin. Jedná se o předměty a písemnosti tak zajímavé, že i přes poměrně malý rozsah expozice zde zájemce o tuto část historie může strávit poměrně dlouhý čas. Rozhodně zde přijdou k velice zajímavým informacím návštěvníci prakticky všech generací.

Další přednáška na téma Ludvík Svoboda a jeho místo v Československých legiích proběhne v pondělí 22. května od 17 hodin. Přednáší Petr Tolar z Československé obce legionářské. V úterý 23. května cyklus pokračuje přednáškou Jan Syrový a Zborov - Hrdina bitvy, které se vlastně nezúčastnil, přednáší Radim Chrást z Československé obce legionářské.

Posledními dvěma přednáškami budou Osudy a odkaz plk. J. J. Švece a Legionáři z Třebíčska. První téma přednese v pondělí 5. června Miloslav Sviták z Klubu vojenské historie 29. pěšího pluku "plk. Josefa Švece" Jindřichův Hradec, zatímco druhé téma přednáší v pondělí 12. června člen Československé obce legionářské Vlastislav Valda.

František Jůza

FOTO A VIDEO: TREBIC.NEWS - FRANTIŠEK JŮZA

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.