0 CZK

Noc literatury organizují Česká centra v předvečer zahájení veletrhu Svět knihy a čteny jsou ukázky ze současné evropské literatury. V Třebíči proběhla ve středu 10. května 2017 poprvé a stala se součástí projektu Čtenářský rok. Je tedy zřejmé, že hlavním organizátorem, s přispěním dalších subjektů, byla Městská knihovna v Třebíči. A zdá se, že podobné setkání s knihou ve zcela netradičních prostředích neproběhlo naposled. Nasvědčují tomu desítky účastníků, kteří svým zájmem nejspíš překvapili samotné organizátory, a dlužno říci, že velmi příjemně.

On vůbec celý večer byl zajímavý, vždyť běžně knihy nejsou veřejně čteny třeba v zámecké ledovně, historickém domě v sousedství mikve, v modlitebně či kavárně. Byť šlo o ukázky z vybraných literárních děl, rozhodně účel Noci literatury byl splněn – „živé“ čtení totiž nesporně vztahu ke klasické knize pouze prospělo.

V zámecké ledovně četl Šimon Benda

Zámecká ledovna, první zastavení, patřila moderátorovi, recitátorovi a amatérskému herci Šimonu Bendovi. Ten přečetl ukázku z knížky Celý život rakouského autora Roberta Seethalera. Než se skupina účastníků vydala na cestu k dalšímu čtecímu místu, ujal se slova někdejší městský architekt Lubor Herzán, aby přidal pár zasvěcených informací o historii ledovny. A tak tomu na celé trase krátké procházky.

Třebíčská rodačka, herečka Eva Ventrubová, četla v Přední synagoze

V sídle firmy Kapucín Repro s. r. o. se představila třebíčská amatérská herečka Marta Fialová (Divadelní spolek Ampulka) s ukázkou z knížky Pojď sem, ať ti můžu dát pusu belgické autorky Griet Op de Beeckové, zatímco Přední synagoga patřila sympatické herečce Městského divadla Brno a třebíčské rodačce Evě Ventrubové s příznačnou ukázkou z knížky Jidáš autora Amose Oze. V kavárně Café Art zakončil Noc s literaturou pedagog, básník a performer Miroslav Koupil (Divadélko Safraporte) s ukázkou z knihy Roviny života britského autora Juliana Barnese.

Městská knihovna v Třebíči vstoupila více než ambiciózně do dalšího zajímavého projektu, který rozšířil už tak širokou škálu zdejších aktivit. Navíc i propojení s odborným výkladem architekta Herzána se jeví jako zajímavé, a tak už nezbývá než těšit se na další ročník Noci literatury. Její náplň je totiž zcela nevyčerpatelná…

František Jůza

FOTO: TREBIC.NEWS – FRANTIŠEK JŮZA

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.