0 CZK

Školáci si povídali s členy svých rodin o Velké válce.

Nakladatelství BENE Základní školy Třebíč, Benešova ulice, představilo v pondělí 12. listopadu další publikaci vydanou v edici Mluvte s námi. Autory útlé knížečky, plné příběhů, jsou sami žáci školy. Tentokrát ale neřešili tradiční domácí úkol, nýbrž zvídali mezi příbuznými o době, kterou stěží někdo přímo pamatuje. Době, kdy Evropu svírala Velká válka, teprve později nazývaná první. O době mezi lety 1914 až 1918. Metoda takové výuky se nazývá orální historie.

Mluvte s námi: 2014 - 2018.

"Orální historie je založena na vyprávění pamětníků, a ne vždy musí být sdělené příběhy úplně pravdivé a podložené historickými fakty," vysvětluje jeden z autorů projektu, učitel Pavel Mikoláš. "Jedná se mnohdy o rodinné legendy a zkazky." Tím je také dáno, že ne vždy jsou sebrané historky skutečně podloženy fakty, takto se však mezi příbuznými mohou léta formovat a dotvářet.

Jestliže je pak řeč o ne právě tradičním domácím úkolu, malá podobnost přece existuje. Více Pavel Mikoláš: "Pokud jsme v minulosti vybídli dobrovolníky, aby sepsali kousek rodinné historie, vždy se našlo pár nadšenců, kteří pátrali mezi svými blízkými. Nyní jsem ale musel direktivně ve dvou osmých třídách zadat povinný – i když to dělám nerad – úkol: 'Ptej se rodičů, babiček, dědečků, známých a zapiš jejich vyprávění.' Sám jsem byl překvapen. Na mnoha místech jsem musel text poopravit, aby byl srozumitelný, čímž se omlouvám těm autorům či vypravěčům za drobné nepřesnosti. Některé fotografie v tisku jsou méně kvalitní, ale jejich hodnota je v rodinách nenahraditelná."

Mluvte s námi: 2014 - 2018.

Skupina žáků, která poté přebírala "svou" knížku, se netajila radostí nad zdárně dokončeným dílem. Kdoví, mnozí možná budou bádat dál, někteří mají inspiraci třeba pro svá budoucí povolání. Odvedli dobrou práci. A úspěch sklidila i prezentace dvojice žáků, zpracovaná elektronicky, stejně jako autorské čtení příběhů z knížky dalšími odvážnými mladými autory.
To, že oficiální uvedení do života absolvovala kniha právě v městské knihovně, je tak trochu symbolické. Kde jinde by měly knížky dál žít a dělat radost dalším mnoha čtenářům?

František Jůza
FOTO: TREBIC.NEWS – FRANTIŠEK JŮZA

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Inzerce

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.