0 CZK

I v invalidním důchodu jsou skvělými baristy.

Jan Vala ze Stropešína patří mezi devět úspěšných absolventů vzdělávacího projektu Spolu se učíme a spolu pracujeme. Dnes je hrdý na to, že absolvoval baristické zkoušky a ví, jak správně vařit svůj oblíbený nápoj – výbornou kávu. „Nejradši mám latte macchiatto nebo cappuccino. Ale napěnit správně mléko vůbec není snadné, to mi dalo na kurzu nejvíc zabrat,“ směje se osmadvacetiletý Jan Vala.

První etapa projektu Spolu se učíme a spolu pracujeme probíhala od prosince do ledna pod hlavičkou spolku Vrátka. Jeho hlavním cílem je naučit lidi v částečném či plném invalidním důchodu novým dovednostem a odborným znalostem a zvýšit tak jejich šanci na pracovní uplatnění. Peníze poskytl Evropský sociální fond. „Už v minulosti se díky našim vzdělávacím projektům podařilo najít práci desítkám lidí s plnou či částečnou invaliditou,“ říká Irena Rybníčková, personalistka a předsedkyně spolku Vrátka.

Jan Vala je dnes šťastný, že absolvoval kurz a stal se baristou.

Jan Vala je kvůli vrozené autistické poruše v plném invalidním důchodu. Nabídka na účast v projektu jej zaujala natolik, že se poprvé od absolvování pomocné základní školy rozhodl rozšířit si své vzdělání a možnosti. „Do stacionáře nám přišel letáček a já jsem hned věděl, že to chci zkusit. S ničím jsem neměl problém, s dojížděním ani s učením a zkouškami. Naše lektorka na baristickém kurzu Věra Kuchařová je moc hodná a zároveň nás naučila vše, co bylo potřeba,“ konstatoval Jan Vala.

Nejradši by pracoval v hrotovické kavárně, kterou provozuje Denní centrum Barevný svět. Láká jej však také představa pekařského kurzu. Kávu zatím vaří doma sobě a mamince na starším modelu kávovaru Krups XP 2000.

Nasazení všech kurzistů ocenila i sama Věra Kuchařová, lektorka ze střední odborné školy. Upozornila, že účastníci museli na závěr absolvovat náročnou teoretickou a praktickou zkoušku: „Zahrnovala prokázání vědomostí o kávě, kávovníku, rozpoznání odrůd kávy či popis jejího pražení. Všichni také museli vysvětlit pojmy spojené s kávou a připravit na profesionálním kávovaru nejběžnější typy káv, kterými jsou ristretto, espresso, espresso macchiato, cappuccino, latte macchiato a café lungo.“ Neméně důležitou součástí zkoušky bylo také předvést správný servis všech kávových nápojů a komunikovat s hosty při obsluze.

Vladimíra Valová
FOTO: VLADIMÍRA VALOVÁ

 

Inzerce

Inzerce
Zrecyklujeme

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Inzerce

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.