0 CZK

Po pětici románů přichází básnická sbírka.

Dalo by se říct, že třebíčská spisovatelka Miroslava Čermáková pořádně provětrala šuplíky svého stolu. Během několika málo posledních let vydala pět románů ze života, v pátek 3. listopadu pokřtila v třebíčské Expozici FRANTA básnickou sbírku nazvanou NÁLADY s podtitulem veselé i ponuré. Jestliže u zmíněných románových příběhů se často spekulovalo nakolik jsou v mnoha ohledech autobiografické, u zveřejněných básní o to téměř nejde pochybovat. Někdejší novinářka skutečně dala průchod náladám a pocitům, jak je život prostě přinesl.

Výsledkem je malá knížečka, v níž si to svoje najde asi každý. Vždyť život sám je plný nálad, a není nejspíš nikoho, komu by se vyhnuly. Příběhy z nich plynoucí jsou pak jednou úsměvné, jindy chmurné. A často i morbidní. Mirka Čermáková rozmanité nálady dokázala shrnout právě formou básní. Několik jich zaznělo při uvedení knížky, jiné si zájemci mohou přečíst. Kdo si sbírku zakoupil hned v pátek, má ji navíc obohacenou o autogram autorky básní, ale také ilustrátorky Jitky Fischerové. Ta dílo své nedávné kolegyně obohatila o krásné obrázky. více zde

K samotnému křtu vyzvala Mirka Čermáková renomovaného nonsensového básníka Miroslava Koupila. Lépe volit nemohla a Mirek to ve svém vystoupení potvrdil. Aby se jen nepovídalo, přispěli svými písničkami a hrou na kytaru kamarádi - Simona Krejčová a Čermákové kolega z divadla Ampulka "Krtek" Truksa. Večer to byl příjemný, což se dalo očekávat, a tak ani nepřekvapí, že svou bývalou kolegyni přišly podpořit rovněž programové pracovnice Městského kulturního střediska Třebíč, které bylo i garantem celé akce.

Pro někoho však bylo možná překvapením, kdo knížku ilustroval. Jitka Fischerová, která jinak stojí v městském kultrním středisku za pořádáním výstav, je i dlouholetou výtvarnicí. Poprvé však její obrázky zdobí literární dílo. Proč? Tady je krátký rozhovor...

Jestli se nemýlím, je to první knížka, které jsi propůjčila své ilustrace?
Ano.
Bavilo tě to?
Bavilo. Bylo to zajímavé, ale ne právě jednoduché, jak by si člověk mohl myslet. Většina ilustrací je akvarelem, ten je stěžejní, maximálně doplněný v několika případech pastelkou.
Je zde i nějaká spojitost s tvým učitelem a kamarádem, známým ilustrátorem Josefem Kremláčkem?
Především to byl kamarád, trošku i učitel. Bohužel jsme toho ve spolupráci moc nestihli, pokud ano, tak mě učil spíše kresbu rudkou. To nejdůležitější a v co nekratším čase.
Rýsuje se nyní nějaká další spolupráce, ať už s Mirkou Čermákovou nebo někým jiným?
Zatím ne. Ráda bych dělala na svých věcech, ale bohužel, zatím se nedaří, času je příliš málo a nechci nic plánovat.
Kdyby tě ale někdo oslovil?
Asi bych do toho šla. Byla bych ale vděčnější za povídkovou knížku nebo román než za poezii, tam je to přece jenom těžší.

Tolik Jitka Fischerová. Bez ohledu na poslední odpověď, odvedla výtečnou práci, což ocenila i autorka básní Mirka Čermáková. 

František Jůza
FOTO: TREBIC.NEWS - FRANTIŠEK JŮZA

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.