0 CZK

Češi pozváni do veteránské asociace The Royal British Legion.

V neděli dne 11. 11. 2018 se čeští vojáci již potřetí zúčastní slavnostního pochodu válečných veteránů REMEMBRANCE SUNDAY, konaného u příležitosti Dne válečných veteránů. Přehlídka, kterou organizuje největší britská veteránská asociace The Royal British Legion se koná přímo v srdci Londýna u pomníku Cenotaph za přítomnosti členů britské královské rodiny, premiéra a členů vlády. Přehlídky se účastní 10 tisíc válečných veteránů, zástupců všech států Commonwealth. Pro české veterány je účast na tak významné společenské akci velkou poctou, která jim byla udělena za historický i současný společný boj ve světových válkách a novodobých konfliktech. Tato pocta byla v minulosti doposud udělena jen polským válečným veteránům.

My vojáci, novodobí veteráni, budeme důstojně reprezentovat naše československé legionáře, výsadkáře, letce, letecký pozemní personál, vojáky československé obrněné brigády a mnoho dalších. A i když jsme osobně nedosáhli takového věhlasu jako zmínění, přesto jsme byli a stále jsme i my rovnocenným partnerem Velké Británie při realizovaných společných misích v Kuvajtu, Iráku, Saudské Arábii, Bosně, Kosovu a Afghánistánu. Do Londýna odcestuje třicetičlenná skupina českých vojáků, účastníků novodobých vojenských misí od historicky první české mise v Saudské Arábii v devadesátých letech, až po současné mise v Afghánistánu, Iráku a Mali.

Skupina českých veteránů v Londýně v loňském roce.

Nejdůležitějšími členy skupiny budou čeští vojáci – váleční veteráni, kteří utrpěli vážná zranění při plnění svěřených úkolů na zahraniční misi ISAF v AFGHANISTANU praporčík Lukáš Hirka, nadpraporčík Miloš Prášil a praporčík Ivan Vorel. Již zemřelé válečné veterány bude zastupovat paní Petra Schamsová, sestra nadpraporčíka Jiřího Regiho Schamse, který se stal symbolem vytrvalého boje s následky po utrpěném zranění, kterým nakonec bohužel podlehl.

Zleva: pprp. Tomáš Hejtmánek, rtn. Tomáš Sláma, pplk. Petr Poledník.

Ve skupině bude i zástupce českých tzv. peacekeepers z mírových pozorovatelských misí v Libanonu, Kongu, Jemenu, Iráku, Angole, Kurdistánu a dalších.
Nejstarším členem naší skupiny bude plukovník Jan Hronek, člen partyzánské skupiny Jana Žižky.

Vojenský hřbitov Brookwood - rtn. Tomáš Sláma, pplk. Petr Poledník, plk. Svatoš – vojenský letecký přidělenec velvyslanectví v Londýně a nrtm. Libor Smékal.

Součástí programu skupiny bude i pietní akt umístění pamětních křížků a věnce do Field of Remembrance ve Westminster Abbey se jmény našich padlých vojáků, včetně nedávno padlých vojáků Martin Marcina, Kamila Beneše a Patrika Štěpánka. Křížky budou umísťovat jejich nejbližší kamarádi nebo rodinní příslušníci padlých. Dále nás čeká návštěva českého velvyslanectví a dům Porchester Gate na londýnské ulici Bayswater road, místa, kde za druhé světové války sídlila československá vojenská zpravodajská služba řízená plukovníkem Františkem Moravcem, a kde se organizovaly para výsadky vysílané na území protektorátu.

Za námi Westmister Abbey s Big ben - zleva: pplk. Petr Poledník, pprap. Tomáš Hejtmánek, nrtm. Libor Smékal a rtn. Tomáš Sláma.

Pomyslnou třešničkou na dortu je pozvání českých vojáků do klubu organizátora pochodu veteránské asociace The Royal British Legion.

Tomáš Sláma, Československý legionář – SPIA Czech a.s., organizátor
FOTO Z LOŇSKÉ AKCE: ARCHIV AUTORA

Z Třebíče pochází praporčík Ivan Vorel, který jako zázrakem jediný přežil explozi u vesnice Salar v provincii Wardak v roce 2011, během své první zahraniční mise s jednotkou OMLT v Afghánistánu. Jeho obrněný vůz najel se čtyřčlennou posádkou na 120 kg trhaviny. Další dva členové posádky při explozi zahynuli. Lékaři mu zprvu dávali jen minimální šance, jeho vůle však byla silnější než smrt. Naučil se opět chodit, intenzivně rehabilituje a dělá vše pro to, aby dál sloužil v armádě. V kasárnách nakonec zůstal i nadále. Je příslušníkem 22. základny letectva v Sedleci u Náměště nad Oslavou. Praporčík Ivan Vorel umístí křížek za Roberta Vyroubala, který při explozi zahynul.

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Inzerce

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.