0 CZK

Na scéně se povídalo a hlavně zpívalo - ve tmě.

Noc divadel, řadící se do společnosti Noci literatury či Muzejní noci, přibyla do Česka v roce 2013 péčí Institutu umění - Divadelního ústavu. Kořeny v Evropě již dříve rozšířené divadelní slavnosti však sahají do Chorvatska, k Dětskému Divadlu Doubrava a Divadlu Šibenik, kamsi do roku 2008. O dva roky později se z národní úrovně stává European Theatre Night opakující se každý rok třetí listopadovou sobotu.

Noci divadel mají jediný cíl - přivést do kulturních zařízení co nejvíce lidí. Tak, aby se kdokoliv mohl seznámit s chodem divadel, s jejich zákulisím i programem. Patří k tomu nejen sama představení, samozřejmě přístupná zdarma, ale také třeba workshopy, koncerty, semináře, besedy. Nabídka je různorodá a zúčastňují se jí desítky tisíc lidí. Třebíčský divadelní spolek Ampulka nezůstává stranou, vždyť kromě některých školních divadel, je vlastně jedinou stálou scénou ve městě. Byť ochotnickou a víceméně klubovou.

Letos vyšel termín Noci divadel na sobotu 18. listopadu, tedy uprostřed víkendu prodlouženého státním svátkem. To samo o sobě je důvodem, aby lidé před zimou naposledy navštívili chalupy, chaty, příbuzné. Nebo žádaný koncert známé kapely, konající se ve stejném čase... Výsledkem bylo smutné konstatování principála Ampulky Michala Lukáče, že původně plánovaný program prostě není možné uskutečnit. Jenže by to nebyli divadelníci, kdyby přesto nevymysleli plnohodnotnou náhradu. A tak se ve Studiu Ampulka sešli alespoň ti, kterých se návštěvní kolotoč netýkal, anebo prostě chtěli být v tento čas na oblíbené scéně a bavit se.

Noc divadel v Ampulce

Když jsem chvíli po šesté hodině odpolední do Ampulky přišel, přivítala mě tma. Bylo však otevřeno a z té tmy se ozývaly hlasy. Po paměti jsem došel do první řady hlediště, sedl si a poslouchal. Protože netrvalo dlouho a z pódia zazněly první tóny známých písní, jedna kytara, druhá kytara, basa... Poté přišel principál a další věrní "ampuláci", k tomu svítila malá petrolejka a bylo to moc fajn. Povídalo se, vzpomínalo na ty, kdo už se dívali jen z bílého obláčku hudebního nebe - Pavla Nováka, Wabiho Daňka a další.

Pro zvědavou kameru bylo tentokrát velice obtížné vůbec najít záběr, nebylo vidět nic. Takže přišlo na řadu noční vidění, ale ono to stejně moc nevadilo. Důležitější byl zvuk. Zkuste tedy nahlédnout do tmy, do nejintimějšího zákulisí divadla, do báječné atmosféry, jakou umí jen herci a jejich kamarádi...

František Jůza
VIDEO: TREBIC.NEWS - FRANTIŠEK JŮZA

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.