0 CZK

Národní garda v Třebíči v souvislosti s mobilizací 1938.

Amatérský badatel Zdeněk Prukner v pondělí 17. září rozkryl ve své přednášce v Městské knihovně v Třebíči málo známou část zdejší historie.
V druhé polovině třicátých let minulého století vznikala v Třebíči, stejně jako v jiných místech republiky, polovojenská organizace nazývaný Národní garda. Její úloha byla zamýšlena jako pomoc obraně země v době, kdy se schylovalo k vojenskému konfliktu v Evropě a následně v celém světě.

Přednáší Zdeněk Prukner

Třebíčská "jednotka" čítala necelé dvě stovky příslušníků, vyzbrojených mnohdy už zastaralými zbraněmi. Téměř neuvěřitelně vypadá informace, že řada z nich už byla používána v roce 1848, kdy vůbec poprvé došlo ke vzniku Národních gard, přesto byly tyto zbraně stále funkční.

O historii Národní gardy

Další vývoj však poněkud odvážnou myšlenku o obraně vlasti poněkud zbrzdil. Když byla v roce 1938 vyhlášena všeobecná mobilizace, někteří z velitelů či řadových členů museli nastoupit ke svým vojenským jednotkám. I tak ale zaslouží tehdejší aktivita "gardistů" pozornost, přestože v historii Třebíče se poněkud jejich existence ztrácí. Zdeněk Prukner tak přibližuje období, které dosud nikdo seriózně nezpracoval. Městská knihovna pak správně zařadila přednášku, která vzbudila tradičně velký zájem, mezi pořady vztahující se k takzvaným osmičkovým rokům.

František Jůza
FOTO: TREBIC.NEWS - FRANTIŠEK JŮZA

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.