0 CZK

O Vaňkovi v Expozici Franta.

Sabina Lászlová besedovala nad svou knihou o někdejším starostovi.

Před prázdninami poslední přednáška autorky knihy Starosta Josef Vaněk, věnovaná vzpomínce na patriota, který za své ideály položil život, proběhla v Expozici Franta v pátek 14. června.  Symbolicky ještě připomněla nedávné pětasedmdesáté výročí Vaňkova úmrtí v koncentračním táboře Buchenwald a jeho nezapomenutelný přínos pro město Třebíč.

Studentka Gymnázia Třebíč jako vůbec první vydala knížku přinášející ucelený obraz Vaňkova života a čtrnáctiletého období jeho vedení třebíčské radnice. Pozoruhodná je také skutečnost, že po dlouhá léta byl Vaněk vzpomínán často jen okrajově, až teprve – tehdy ještě patnáctiletá – studentka Sabina Lászlová se odvážně pustila do psaní knížky o člověku, se kterým se poprvé setkala ve vyprávění jednoho z učitelů na základní škole. Později o něm znovu našla zmínku v knížce Antonín Kalina autorky Anety Chytkové, rovněž někdejší studentky zdejšího gymnázia.

Bylo to před koncem roku 2017 a Sabina začala svou vizi důsledně naplňovat. Doslova do roka a do dne byla na světě knížka Starosta Josef Vaněk. Nyní se její autorka věnuje besedám nad svým dílem, protože je přesvědčená o tom, že Josef Vaněk zaslouží tu nejvyšší úctu a třebíčská veřejnost by měla znát jeho osud i to, co z jeho odkazu dodnes kolem sebe vidíme – počínaje vodojemem na Strážné hoře, až po funkcionalistické stavby v centru města.

Zní to jako pohádka. Sabina Lászlová si splnila zatím jeden ze svých snů, zatímco Vaněk už nejspíš nebude v Třebíči vzpomínán kdesi na okraji událostí. Navíc osud Vaňkův se v koncentráku protnul s osudem dalšího třebíčského hrdiny Antonína Kaliny. Dvou lidí, jejichž jména neměla nikdy vstoupit do dějin. Dnes jejich odkaz daleko přesahuje hranice lokální historie.

František Jůza
FOTO: TREBIC.NEWS – FRANTIŠEK JŮZA

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.