0 CZK

Adrenalinová cesta do krajského města.

Třebíčané si letos užili uzavírek a objížděk víc než dost. Předchozí rébus s Masarykovým mostem, jehož oprava se neplánovaně prodloužila, aniž byl zveřejněn viník zpackané přípravy, se ukázal jako procházka růžovým sadem. To, když se střetla uzavírka přetížené, leč vše řešící zkratky přes Poušov s uzavírkou Bráfovy třídy. Občané nakonec i tuto nesystémovou anabázi absolvovali bez větší újmy, nepočítáme-li čas zbytečně strávený v nekonečných kolonách.

Objížďka na objížďce

Ilustrační foto: PIXABAY

Plánování bez rozmyslu, jak se zdá, není jen výsadou Třebíče. Podobné excesy lze najít na cestě do krajského města. Cesta do Jihlavy nejklasičtější trasou přes Okříšky a Brtnici je jen snem. Už v Okříškách, pokud řidič uposlechne vyznačené objížďky a odbočí za přejezdem na Heraltice, podepíše si ortel adrenalinové jízdy. V Heralticích totiž zjistí, že nejdůležitějším cílovým městem není krajská Jihlava, nýbrž Třešť. Těžko soudit, jak na to správce silnic přišel, ale při aspoň průměrné místní znalosti lze odečíst, že právě tato dvě místa leží z pohledu Třebíčanů jaksi každé na jiné straně od pomyslné osy mezi nimi. Stačí se tak držet podvědomě více směrem doprava a za chvíli už je cílovým městem předpokládaná Jihlava. Pak to po okreskách nepříliš milujících dvě větší auta naproti sobě už celkem jde. Pokud zde nepotkáte zatoulaný kamion či autobus, řidiči jednoho i druhého jako by předváděli, kdo že je tady pánem. Nakonec je vysvobozením bývalá císařská cesta, po níž už to do Jihlavy není velkým problémem dojet.

Existuje jistá náhrada, a to buď rovnou vyrazit směrem ke Kamenici (a tam aspoň vedou solidní cesty), což je možná trasa o kousek delší, ale o poznání klidnější, anebo volit trasu přes Číchov a Bransouze. Krásnou krajinou, cestami ale často vhodnými pouze pro jedno osobní auto. Spěchat se tady rozhodně nedoporučuje, a zvláště "nakopávák" na zpáteční cestě ve směru od Číchova do Přibyslavic v místě pravoúhlé levé zatáčky zajistí zážitek pro zbytek života. Bez jakéhokoliv upozornění.

Závěrem drobný povzdech. Kéž by se vrátila doba "pravých" cestářů, kteří nerozhodovali od stolu, ale brázdili svěřený úsek silnice s lopatou nebo koštětem v ruce a měli přehled o umístěných dopravních značkách, které neustále udržovali v provozuschopném stavu. Ale konec snění...

František Jůza
ILUSTRAČNÍ FOTO: PIXABAY

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Inzerce

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.