0 CZK

Procházka kolem Oslavy pro začátečníky

Podzimní počasí zve přírodomile na procházky za barvami stromů a melancholií podzimu. Máme to štěstí, že bydlíme v regionu, který oplývá krásami nevídanými. Vždyť i romantičtí trampové nacházeli v překrásných údolích Třebíčska romantiku divokého západu. Do toho nejkrásnějšího se právě teď vypravíme. Do údolí řeky Oslavy. Z třebíčského nádraží vyráží osobní vlaky do Náměště v sudou hodinu:42 minut, rychlíky v lichou hodinu:24 minut.

Oslava podzimní

Skupina kamarádů mne pozvala na svatováclavskou procházku po Oslavice, rád jsem jeho pozvání přijal. Po absolvování cesty vlakem vystupujeme v Náměšti nad Oslavou. Dostáváme se k rozcestníku. Zvolíme červenou turistickou značku, dle značení Klubu českých turistů. Z nádraží se dáme směrem kruhový objezd v blízkosti diskontního řetězce. Po překonání řeky Oslavy silničním mostem na silnici I/23 odbočujeme do Smetanovy ulice, zvolíme její levou větev. Civilizace končí a ocitáme se na lesní cestě do táhlého kopce. Objevujeme se na polích v okolí Velkopolského dvora. Pokračujeme polní cestou na křížení se silnicí Náměšť – Březník, vydáme se vpravo a míříme po červené značce k železniční trati. Po jejím překonání procházíme kolem odpočívky u rybníčku. V těchto místech tak překonáváme hranici přírodní rezervace. Cesta lesem svažuje z kopce, což nám napovídá, že zanedlouho dospějeme údolí. V místě rozcestníku U Vlasáka je i rekreační tábor Jiskra, patřící Policii ČR. Na rozcestníku je i dodatková tabulka, že červená značka je trasována takovým způsobem, že je vhodná pouze pro zdatné turisty. My se dáváme zatravněnou pěšinou podél severního plotu rekreačního objektu. Cesta je suťovitá, v řece je spousta balvanů. Tok řeky zrychluje a peřeje tiše ševelí velmi hlubokým kaňonovitým údolím. Cestou nás míjí závodníci, kteří jsou uvázáni za svými psy. Tomu to sportu se říká dogtrekking. Jejich cílem bylo Mohelno. Dostáváme se ke skále, kterou musíme zdolat pomocí řetězů. Skalní výstupky jsou ohlazeny podrážkami turistů před námi. Stačí špatně šlápnout, a v lepším případě se „jen“ vykoupete. Cesta je suťovitá, v řece je spousta balvanů. Dostáváme se do místa, které je posvátné trampské osadě Zlatá podkova, která byla založena roku 1965. Jak taková trampská osada vypadá? Přirozené centrum je ohniště, které střeží vyřezávaný totem. Na skále za totemem jsou na skále destičky se vzpomínkou na kamarády, kteří si u blízkého ohniště za zvuku kytar nezazpívají. Využíváme s kamarády ohniště k opečení klobás a špekáčků, a vzpomínáme na to, jak to místo před léty, kdy byl tramping jednou z mála možností úniku z každodenních problémů, žilo. Posilněni opečenými uzeninami se pak vydáváme do kopce, otevírají se nám výhledy na protější vyhlídku Gloriet, míříme k rozcestníku U Lamberku. Lamberk je zřícenina hradu nad levým břehem řeky Oslavy. Ten byl založen ve druhé polovině 14. století. Opouštíme červenou značku, která se vine dále kolem řeky a vydáváme se kolmo ve směru na Březník. Z Březníka kolem vodojemu na Kralice, kde si dáváme opravdu poctivý řízek. No a zacílíme na kralickém nádraží, kde čekáme na spoj ve směru na Třebíč.

Jedná se o velmi zkrácenou variantu procházky podél Oslavky. Zdatní turisté jdou podél řeky po suťových polích. Velkým zpestřením jsou skalní přechody, které jsou z bezpečnostních důvodů okovány řetězy na přidržení. Odměnou jim pak jsou pohledy na jedno z nejkrásnějších údolí, které má osud nejistý. Stejně jako sousední Pojihlaví, může i Pooslaví skončit pod hladinou přehradních vod. Zvláště v těchto týdnech je procházka údolím velkým uměleckým zážitkem. Listy stromů se zbarví dožluta a údolí zezlátne v podzimních barvách.

Martin Maloušek
FOTO: MarMal - Martin Maloušek
(Neprošlo jazykovou úpravou)

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Inzerce

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.