0 CZK

Pamětníků ubývá, je čas začít bádat.

V Městské knihovně v Třebíči v úterý 23. října proběhla přednáška pracovníka moravskobudějovického pracoviště Státního okresního archivu Třebíč Petra Jičínského, věnovaná ještě srpnovým událostem roku 1968. Archivář, historik a publicista přiblížil posluchačům průběh a dopady tzv. pražského jara na dění v regionu Třebíčska.

Osmašedesátý...

Pozorně připravená přednáška, kterou Jičínský doplnil mnoha obrazovými dokumenty, poukázala na specifiku té doby, na vývoj politické situace od uvolnění obojku závislosti na východní rétorice uplatňované u nás po válce, v padesátých i šedesátých letech, až po nechvalně známý proces normalizace nastupující v počátku sedmdesátých let minulého století. Rozebral taktéž dopady na vývoj politické kultury a její následky.

Přednáška to byla rozhodně velmi zajímavá, hodnotící zejména známá a doložená fakta. I tak se ale nevyhnula mírnému vyhrocení a střetu názorů mezi posluchači. Důvod byl ve své složitosti poměrně jednoduchý – dokud existují pamětníci, budou i zvýrazněny emoce osobních prožitků. Ale možná právě proto je čas začít seriózně v této době bádat. Petr Jičínský odvážně do novodobých, a ještě živých dějin nahlédl. Jistě mu vzhledem k věku chybí zmíněný emocionální prožitek, ale možná právě proto je třeba jeho práci ohodnotit více než příznivě. Stejně jako všech ostatních zúčastněných badatelů i institucí, které uchovávají dějinný vývoj k informaci dalším generacím.

František Jůza
FOTO: TREBIC.NEWS – FRANTIŠEK JŮZA

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Inzerce

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.