0 CZK

Není neziskovka jako neziskovka.

V minulém týdnu se na třebíčském Karlově náměstí objevily známé stany Ligy proti rakovině. Nebyly zde poprvé a jaká kampaň je pod nimi vedena, není třeba zdůrazňovat. Ač obecně mám s neziskovými organizacemi obezřetný vztah, tady vím, že dopad jakékoliv osvěty má neobyčejně veliký význam.

Než obsah kampaně, zaujala mě tentokrát jiná skutečnost. Prakticky na každém nabízeném pracovišti bylo k vidění hodně mladých lidí, mnohdy ani ne -náctiletých. Zejména ve stanu s interaktivní osvětou poctivě studovali jednotlivá zadání a řešili úkoly s jistým napětím, zda znají správnou odpověď. S potěšením mohu konstatovat, stejně jako obsluhující personál, že zájem mladých o více než vážné problémy je příjemným výsledkem dlouhodobé práce Ligy a nejen jí.

Osvěta vlastní zkušeností

Vůbec nejpůsobivějším momentem pro mne však bylo zastavení u stánku jiné neziskovky, která dávala nahlédnout do stále se množícího problému, a tím jsou popáleniny. Netýká se to jen mladých, na druhé straně však právě jejich úrazy přibývají. Vyslechl jsem krátkou přednášku o struktuře popálené kůže a dal se s paní ve stánku do řeči. Oba nějakou zkušenost s popáleninami máme, překvapení ale bylo, když žena ve středním věku prozradila, že sama má zřejmě rozsáhlé popáleniny na vlastním těle. A přidala informaci, kterak k nim přišla, načež dodala, jaké problémy pak zranění tohoto typu přináší. Také u ní šlo o nerozvážnost mládí. Přesto našla odvahu a klidným hlasem vyprávěla o podrobnostech, kdy člověku naskakuje husí kůže.

Osvěta vlastní zkušeností

Ta sympatická žena musela prožít něco, co jen těžko lze někomu přát. Svůj život teď zasvětila boji proti obdobným zážitkům. Člověk si jí musí vážit, a školáci, kteří ji pak poslouchali, nejspíš zůstali stát doslova s otevřenou pusou. Věřím, že si tenhle zážitek ve vlastním zájmu zapamatují. Právě to je neocenitelným přínosem neziskovek, zaměřených na prevenci těch nejhorších onemocnění v lidském životě.

František Jůza
FOTO: TREBIC.NEWS – FRANTIŠEK JŮZA

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Inzerce

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.