0 CZK

Vyšší komfort placení parkovného s rozpaky.

Nesporné vylepšení platebních možností přináší osazení nejfrekventovanějších parkovišť v centru terminály pro použití bezkontaktních platebních karet. Jenže dobrý úmysl provází drobné rozpaky.

Přestože na parkovacím automatu je většina pokynů uvedena hned ve třech jazycích, pro cizince nastane problém právě při pokusu použít platbu parkovného kartou. Návod k ní je pouze v češtině. Navíc i pro našince poněkud zmatečný, či nevhodně umístěný. Jestliže uposlechnete hned první bod návodu, kde se (česky) praví "Stiskněte tlačítko Plat. karta", logicky sáhnete po nejbližším tlačítku nad tímto návodem. Na displeji se ovšem zobrazí text Bitte zahlen! – ono tlačítko totiž, jak zjistíte dalším studiem, zapíná německou mutaci pokynů k placení (viz video). Dalším tlačítkem vpravo od něj zapnete anglický návod, a ještě více vpravo je teprve to "správné" tlačítko – platba kartou.

Parkování zaplatíte kartou

Vypadá to zdánlivě jednoduše, ale opak je pravdou. Tak se tvoří u automatu drobné fronty a řidiči jsou zcela zbytečně zdržováni. Taky proto, že při platbě v hotovosti, alespoň na Komenského náměstí, je problém zaplatit třicetikorunovou taxu. Peníze propadnou zpět a jedinou schůdnou variantou je zaplacení desetikoruny. To jen na okraj, s návodem problém nesouvisí.

Snaha o zvýšení komfortu zcela zbytečnými nedostatky přichází vniveč. Šlo jim předejít. Co je však poněkud zklamáním, že ani při této variantě placení se řidiči nevyhnou nepříjemnému pobíhání po parkovišti, zejména když zaparkují až na horní části parkoviště. Maličkost? Možná. Pro někoho však nemilá a pro všechny časově ztrátová. Dalším nedostatkem je, že ani tentokrát nelze doplatit parkovné, pokud se nestihnete vrátit do zaplaceného termínu. Tady žádné argumenty neobstojí.

Řidiči mají s použitím parkovacího automatu, alespoň napoprvé, zpravidla problém. Stačí na místě jen chvíli postát a dívat se. Jestliže by se ještě letos mělo parkoviště stát takzvaným "chytrým" neboli "smart", lze předpokládat, že zmatků přibyde. Asi nejsme dost chytří, na rozdíl od těch, kdo zde nepříliš ověřené technologie s mnoha otazníky prosazují. Znovu se tedy naskýtá otázka, proč zde nepoužít systém závor, podobný jako ve zdejší nemocnici. Vyřešil by mnohé, a navíc by městské pokladně výrazně pomohl s výběrem parkovného.

František Jůza
FOTO A VIDEO: TREBIC.NEWS – FRANTIŠEK JŮZA

Domů

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.