0 CZK

Podzimní procházka Prahou.

Historické centrum je krásné v každé době, zvláště pak, když se pak listí stromů zbarví do zlatavých barev. Sezona je pryč a turistů méně. Nabízí se návštěva Vyšehradu. Je to krásná památka, kde najdete klid a nemusíte bojovat o každý metr čtvereční životního prostoru, jako na Karlově mostě. Z Florence dojedete bez přestupů na Vyšehrad metrem. Zajímavostí budiž to, že trasa metra vede vnitřkem Nuselského mostu. Samotný impozantní most a architektura v okolí kongresových center vybízí k fotografování. Kratší procházkou se člověk dostává k hradbám Vyšehradu. Míjíme rotundu svatého Martina. Je to nejstarší stavba (postavena v 11. století) v areálu Vyšehradu a jediná rotunda na území Prahy. Od ní vede ulice k dominantě Vyšehradu, k bazilice sv. Petra a Pavla. Otevírají se nám úžasné výhledy na vltavské břehy, s dominantou Hradčan.

Praha.

Nedaleko baziliky jsou schody, kterými sejdeme na Náplavku. Další místo s jedinečnou atmosférou. Člověk si tu připadá jak u moře, protože jsou zde kotvící lodě zdobené palmami. Nejedna z lodí slouží jako restaurace. Je zde cítit vůně řeky i přístavního dehtu. Hladina Vltavy nepatří jen lodím, ale i rozličnému vodnímu ptactvu. Labutě jsou tak ochočené (spíše drzé), že jí lidmi nabízené pečivo z ruky. Přicházíme k Národnímu divadlu. Je tam náměstí Václava Havla, připomínka prvního prezidenta samostatné České republiky. Zaujal mne kontrast staré a nové scény Národního divadla. Další procházka turisty dovede na Václavské náměstí, kterému vévodí čerstvě opravené Národní muzeum. To bylo v době mé návštěvy zavřené, v těchto slavných říjnových dnech otevřelo po 47 měsících své brány turistům. Jelikož si letos připomínáme sté výročí od založení republiky, investovala Praha i do opravy jedné z nejvyhledávanějších památek hlavního města, Staroměstského orloje. Byly opraveny jednotlivé části stroje, vyměnili pohon i dvířka, ze kterých shlížejí apoštolové na turisty pod orlojem. Věžní hodiny na radnici zase opět ukazují čas, jen s tím rozdílem, že byly hodinové ručičky i číslice ciferníku pozlaceny.

Zanedlouho začne advent, Prahu prosvítí tisíce světel a navoní punč společně se svařeným vínem. Advent má své kouzlo můžu jej jedině doporučit.

Martin Maloušek
FOTO: MARTIN MALOUŠEK

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Inzerce

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.