0 CZK

Kvůli africkému moru prasat bude intenzivnější odstřel divočáků.

Divoká prasata se utěšeně množí a stávají se tak nebezpečím i pro své domácí druhy či velkochovy. A přestože se příslušné instituce snaží vehementně uklidnit obyvatelstvo, že africký mor člověku neublíží, je třeba jeho šíření omezit, nejlépe zastavit. Jak se stalo, že vůbec se u nás objevil, šetří policie, protože divočák s vysokou pravděpodobností sám od sebe Gibraltar nepřeplaval.

V rámci celorepublikových opatření tudíž reaguje i odbor životního prostředí Městského úřadu Třebíč a upozorňuje občany na zvýšení intenzity lovu divokých prasat ve všech honitbách správního obvodu Třebíč.

"Důvodem jsou mimořádná veterinární opatření, která mají zamezit šíření nebezpečné nákazy (afrického moru prasat) na území České republiky," píše se v tiskové zprávě třebíčské radnice. "Přísná opatření nařídila Státní veterinární správa."

Všichni uživatelé honiteb mají nařízen intenzívní celoroční lov prasete divokého, bez ohledu na věk a pohlaví. Odstřel bude probíhat v denních i nočních hodinách, lovcům je povoleno používat zdroje umělého osvětlení, zařízení pro osvětlení cíle atd.

"Přestože jsou všichni lovci povinni přísně dodržovat veškerá pravidla bezpečného zacházení se střelnými zbraněmi, doporučujeme lidem dbát zvýšené opatrnosti při pohybu v přírodě a řídit se případnými pokyny osob, které lov prasat provádějí," uvádí dále zpráva odboru životního prostředí.

Zda se nařízené vybíjení divočáků stane účinným, ukáže čas. Myslivci obecně teď mohou opatřením vydatně pomoci, i když kančí guláš zřejmě nějakou dobu nebude nejžádanější krmí v restauračních zařízeních a úlovky tak přijdou vniveč.

František Jůza

ILUSTRAČNÍ FOTO: PIXABAY

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.