0 CZK

Vizitka, na jakou nemusíme být hrdi.

Letní turistická sezóna je sice minulostí, nikoli však problémy z ní vyplývající. Jedním z výrazných byl letos fenomém odmítání turismu v dříve tradičních destinacích, mimo jiné třeba v Itálii či ve Španělsku. Důvod je poměrně jednoduchý - devastace životního prostředí a památek či zhoršení životních podmínek stálých obyvatel nejzatíženějších lokalit. Přetekl prostě pohár tolerance, v minulosti vyvážené ekonomickým přínosem. Problém, který se nás zdánlivě netýká, byť je už i v Česku diskutovaný. V Třebíči zatím ne. Naopak, podpora turistického ruchu je tady obecně proklamována, a to zejména pro již zmíněný ekonomický přínos. Proč tedy otázka obsažená v titulku?

Na straně jedné se skutečně daří turisty do města přivést, méně už je tady udržet. Můžeme se sice pyšnit dvěma památkami zapsanými v seznamu UNESCO, ale to je tak všechno, přestože právě na tomto poli bylo mnohé úspěšně vykonáno. Dlouhodobě váznou služby, a to i přes nesporné zlepšení v posledních letech. Obecně přibylo aktivit kulturních, sportovních i zábavních. Jenže ty jsou dnes všude a zájem o ně se velmi rozvolnil. Takže jsme zpátky u památek, a ty, jak známo, lze navštívit i během jediného dne. Přesto křivka návštěvnosti stoupá, a je za tím hodně práce.

ÚKLID V JIŽNÍ ČÁSTI MĚSTA UŽ JE ZAJIŠTĚN, ALE...  

S tím vším zdánlivě nesouvisí situace v oblasti úklidu města. Opravdu ale jen zdánlivě. Pro mnohé zřejmě bylo překvapením, že dosud uklízející firma sama dala výpověď a její mise zde skončila v polovině roku. Ano, je to neobvyklé, zpravidla vypovídá nespokojený zadavatel. Když už bylo nezbytné situaci řešit, vypsalo město výběrové řízení, s tím, že Třebíč byla rozdělena řekou na sever a jih, a takto bylo koncipováno příslušné zadání výběru úklidových firem. Prý to bude lepší z hlediska údržby. Možná ale jde více o pojistku, kdyby snad se podobný akt výpovědi opakoval. Budiž.

Všechno by bylo v pořádku, kdyby se ovšem znovu neukázal problém vkutku "třebíčský". "Společnost AVE, která v soutěži na jižní část města neuspěla, podala proti výsledku výběrového řízení námitku k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). V průběhu řízení na ÚOHS nemohlo město Třebíč uzavřít s vítěznou firmou smlouvu a tento stav dosud trvá," uvádí se v tiskové zprávě radnice. Připomeňme, že AVE je právě ta firma, která předtím smlouvu na úklid celého města vypověděla. Co za tím vším stojí, cvrlikají si vrabci na střeše. Samozřejmě k tomu náleží i řada fám a zaručených zpráv.

Zpráva tisková pokračuje vysvětlením nastalé situace místostarostou Milanem Zeibertem. „Rozhodnutí ÚOHS jsme obdrželi začátkem října. V něm ÚOHS nezpochybňuje výsledek výběrového řízení, ale pouze formální náležitost – chybějící přílohu u oznámení o výběru dodavatele, které už v podstatě na samotné výběrové řízení nemělo žádný vliv,“ vysvětlil Zeibert. Podle radnice ÚOHS uložil městu uhradit náklady řízení ve výši 30 tisíc korun. Proti rozhodnutí ÚOHS město podalo rozklad. V praxi to zpravidla znamená, že Třebíč přišla o další zbytečné peníze. Radnice se brání, že výběrové řízení zadává odborné firmě. A ta je pojištěná. Připomeňme, že v případě výběrového řízení na provozovatele MAD činila sankce stejného úřadu půldruhého milionu korun.

TURISTÉ TOHLE VIDĚT NEMUSÍ 

Avšak vraťme se k turismu. O ten nám přeci jde a do jeho podpory radnice investuje nemálo prostředků. Pak je ale s podivem, že v samotném centru města, na Karlově náměstí, neumíme zřejmě udržet dostatečný pořádek, přestože je nabíledni, že právě tomuto místu se turisté téměř nemohou vyhnout. Nechtěnou vizitkou, týden co týden, je nepořádek v okolí sousoší Cyrila a Metoděje, a také na "dolní" straně, zhruba naproti. Že se zde povalují a při tom popíjejí alkohol nepřizpůsobiví občané v průběhu týdne, na to si začínáme přičiněním zákonodárců zvykat. Většina se tak přizpůsobí menšině.

Víkendy pak výrazně ovlivňuje zejména mládež, která navštěvuje nedalekou diskotéku, či spíše klasický noční podnik. Mladí se chtějí bavit, to je pochopitelné. Ale... Chodníky, lavičky i různá zákoutí vstupů do sousedících obchodů či banky, anebo okolí "sochy", to o víkendech spolehlivě nastavuje zrcadlo dlouhodobě neřešenému a tiše přecházenému problému. Turisté se mohou kochat. Zvratky, odpadky a střepy, zbytky cigaret a kdoví čeho ještě, plechovky od nápojů... po páteční a sobotní noci tvoří nechtěnou ozdobu v centru města.

Více ve fotogalerii ⇒

V současné době už je alespoň dočasně vyřešena otázka úklidu v oblasti "jih". Město vyhlásilo jakýsi stav nouze a zadalo úklid původně vybrané firmě KLEE. Jenže řeší to nepořádek, vznikající pod pověstným svícnem, kde bývá největší tma? Tedy pod kamerou městského dohledového systému, ale hlavně na očích všem? O víkendech navíc úklid neprobíhá. Zdánlivě drobný šrám na krásách našeho města tak možná předběhne celou Evropu. Pozvolným působením totiž utlumí léta kýžený a podporovaný turismus a tak nejspíš nás radikální řešení podobná těm, která hledá zejména jižní část starého kontinentu, nikdy nečekají. Máme šanci být v něčem první.

František Jůza
FOTO: TREBIC.NEWS - FRANTIŠEK JŮZA

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.