0 CZK

Tradiční židovský svátek s ochutnávkou košer vín.

Přestože elektronická úřední deska v průchodu vedle třebíčské radnice tvrdošíjně trvá na tom, že dvojice zdejších památek je už deset let ve společnosti UNESCO, skutečnost je poněkud jiná. V bazilice sv. Prokopa, stejně jako v Zadní synagoze, se čas nezastavil a součástí světového kulturního dědictví jsou již patnáct let. Právě v druhé jmenované památce, která je součástí židovské čtvrti, proběhly v neděli 4. března oslavy židovského svátku Purim.

Purim v Zadní synagoze

Odpoledne, které mu bylo věnováno, začalo pohádkou O kouzelné rybce, připravené Divadlem Malvína. Děti pak mohly navštívit ještě vedlejší Dům Seligmanna Bauera a pobavit se u tvůrčích dílniček v netradičním prostředí židovské domácnosti třicátých let minulého století.

Purim v Zadní synagoze

Dospělým návštěvníkům byla určena přednáška rabína Štěpána Menaše Klimenta. Řeč byla o víně, to k svátku patří. Proč a jakou roli v judaismu má, pan rabín vysvětlil vyčerpávajícím způsobem. A přidal zajímavé informace, protože se samozřejmě jedná o košer víno, jak probíhá dozor nad jeho výrobou. Účastníci rabínova poutavého vyprávění také mohli v jeho průběhu víno ochutnávat.

František Jůza
FOTO: TREBIC.NEWS – FRANTIŠEK JŮZA

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.