0 CZK

V knihovně o třebíčském hrdinovi.

Připomenout konec druhé světové války lze mnoha způsoby. Třebíčská městská knihovna připravila v pátek 4. května besedu s Anetou Chytkovou, autorkou knihy s názvem Antonín Kalina. Knížka je věnována památce dnes již známého rodáka z Třebíče, jenž zachránil před jistou smrtí více než devět set židovských dětí v koncentračním táboře Buchenwald. Přednáška byla primárně určena žákům Katolického gymnázia Třebíč, ale také veřejnosti.

S Anetou Chytkovou o Kalinovi

Aneta Chytková se původně věnovala bádání o Kalinově působení v prvorepublikové době a za války v rámci středoškolské odborné činnosti, takzvané "sočky". Příběh nezlomného Kalinova hrdinství ji však zaujal natolik, že se rozhodla po úspěšné účasti v krajském a celostátním kole pro knižní i filmovou publikaci neuvěřitelného životního osudu člověka oceněného mimo jiné titulem Spravedlivý mezi národy.

Patnáctiminutový živě komentovaný filmový dokument se nakonec stal součástí Pamětní síně Antonína Kaliny v Třebíči a jeho textový scénář slouží k vizuální informaci návštěvníků. Kniha pak vyšla ve spolupráci s Městským kulturním střediskem Třebíč nedlouho po autorčiných devatenáctých narozeninách a pokřtěna byla za účasti izraelského velvyslance při zahájení loňského festivalu židovské kultury Šamajim v třebíčské Zadní synagoze.

S Anetou Chytkovou o Kalinovi

V současné době se Aneta Chytková, dnes již studentka mediálních oborů, žurnalistiky a politologie na Masarykově univerzitě v Brně, dále věnuje besedám či přednáškám o skromném člověku, který své odvážné činy považoval za povinnost a nikdy o nich nemluvil. Veškerá uznání tak přišla až řadu let po jeho smrti.

František Jůza
FOTO A VIDEOUKÁZKA Z BESEDY: TREBIC.NEWS - FRANTIŠEK JŮZA

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.