0 CZK

Knížka z pera třebíčské studentky Anety Chytkové byla uvedena v rámci zahájení čtrnáctého ročníku festivalu židovské kultury Šamajim.

Jednoduchý, ale výstižný název Antonín Kalina dává jasně najevo, komu je útlá kniha o sto stranách věnována. Je tak dalším příspěvkem k popularizaci donedávna málo známého příběhu nejméně tisícovky židovských chlapců, které rodák z třebíčské dělnické čtvrti nazývané Kočičina doslova vytrhl ze spárů nacistické zvůle praktikované v koncentračním táboře Buchenwald.

Aneta Chytková, zanedlouho studentka Masarykovy university v Brně, začala původně rozvíjet Kalinův příběh jako soutěžní práci v rámci Středoškolské odborné činnosti ve třetím ročníku studia na třebíčském Gymnáziu. Podnětem pro hlubší bádání jí byly nejprve dostupné informace, shrnuté v Motlově knize Děti Antonína Kaliny a o něco později poznatky získané od žijících Kalnových příbuzných. A tady v některých případech narazila na nesoulad jednotlivých pramenů, což ji přivedlo do Státního okresního archivu v Třebíči za archivářkou Jitkou Padrnosovou a dále ke studiu všech dostupných materiálů z různých zdrojů.

Kalinův život, jak se ukázalo, sestával z nesčetných zákoutí, jednoduše shrnutých pod pojmy rebel - hrdina. O tom také při zahájení Šamajimu hovořily jak Jitka Padrnosová, tak Aneta Chytková. A o tomtéž je i nová kniha, která se stala logickým vyústěním cílevědomého bádání nyní devatenáctileté budoucí studentky oboru média a žurnalistika, kombinovaného s politologií. Již druhé literární dílo, tentokrát ale zcela autorsky samostatné, je jistě dobrým odrazovým můstkem k úspěšnému studiu.

Chytkové knížku s názvem Antonín Kalina pokřtil renomovaný třebíčský historik Rudolf Fišer. Podle svých slov tak učinil s neobyčejnou radostí, neboť knihu považuje za velmi zdařilé a potřebné dílo a jak připomněl, Třebíč nové historiky potřebuje. Popřál pak nejen knize, ale také autorce hodně životního štěstí. Že jde ze strany Anety Chytkové o počin více než záslužný, dokresluje jak zařazení představení a křtu knihy do programu slavnostního zahájení festivalu Šamajim, tak účast velvyslance Státu Izrael v České republice J. E. Daniela Merona nebo nejvyšších představitelů Kraje Vysočina a města Třebíče, ale i eurokomisařky Věry Jourové. A samozřejmě třebíčského rodáka a patriota přeživšího holocaust Pavla Frieda.

Literárnímu zpracování poznatků o hrdinovi, připomínajícímu dosud nepublikované skutečnosti ze života Kaliny-zastupitele před druhou světovou válkou i Kaliny-zachránce v nacistickém koncentračním táboře, předcházela loňská premiéra krátkého dokumentárního filmu natočeného podle scénáře Anety Chytkové, který je dnes součástí Pamětní síně Antonína Kaliny v sousedství Zadní synagogy v třebíčské židovské čtvrti.

Při zahájení letošního Šamajimu se v pondělí 24. července představily tanečnice souboru YOCHEVED, česko-německé hudební těleso NACHES TRIO, proběhla ukázka izraelského obranného systému KRAV MAGA a večer vystoupil slovenský KASCHAUER KLEZMER BAND. Festival pokračuje až do soboty 29. července 2017.

František Jůza

VIDEOFOTO: TREBIC.NEWS - FRANTIŠEK JŮZA

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.