0 CZK

Mladí herci se sešli se spisovatelkou Veronikou Válkovou.

Když letos slavila Základní škola Třebíč, Horka-Domky pětašedesát let existence své budovy, představilo se školní Václavské divadélko divadelní hrou příznačně věnovanou českému patronovi (psali jsme zde). Principálka Irena Nahodilová dětem napsala scénář podle knížky autorky Veroniky Válkové Svatý Václav - Vraždou to nekončí. Samozřejmě ve zjednodušené podobě, avšak při zachování historických souvislostí v duchu Komenského zásady "škola hrou". Mladí herci-žáci, dali do nastudování všechno, co ve svém nedospělém světě dokázali. A slavili úspěch nejen na své domovské scéně.

Děti z Václavského divadélka diskutují s Veronikou Válkovou.

Teď, vlastně za odměnu, dostali možnost seznámit se s autorkou nejen "jejich" hry, nýbrž i dlouhé řady knih a učebnic s jedním společným jmenovatelem, kterým se stal dějepis. Veronika Válková je autorkou žádaných děl, přičemž její doménou je také právě beletrie pro děti. Zřejmě tato skutečnost nepřekvapí, vystudovala latinu a historii a učí na šestiletém gymnáziu v Praze. Knížka Svatý Václav - Vraždou to nekončí je součástí edice Kouzelný atlas putzování časem, navazující na předchozí Dobrodružné výpravy do minulosti. Válková však má na svém kontě, jak už bylo řečeno, učebnice dějepisu pro šestý až devátý ročník základních škola a první ročníky gymnázií. Kromě uvedeného, publikuje Veronika Válková fantasy pod pseudonymem Adam Andres.

Děti z Václavského divadélka diskutují s Veronikou Válkovou.

Spisovatelka se sešla s herci Václavského divadélka v úterý 24. října v dětském oddělení Městské knihovny v Třebíči, kde ji čekala ještě další setkání se školáky. Přesto interpretům hry podle předlohy z její dílny věnovala chvíli, kdy se mohli na cokoli zeptat a sdělit jí své "historky z natáčení". Dětem se povídání očividně líbilo a po malé chvilce už probíhala oboustranně přínosná výměna zkušeností - Válková ochotně prozradila vztah k jednotlivým svým dílům, herci zase zavzpomínali na úsměvné příběhy, které by nejspíš jinde neprožili. Společným jmenovatelem pak byla již řečená škola hrou, díky které se žáci ponořili do historie víc než při běžné formě výuky.

Setkání nebylo dlouhé. Docela určitě na něj skupinka školáků nezapomene a příjemný zážitek si ponese i do budoucnosti. Spokojené úsměvy při loučení se známou a oblíbenou spisovatelkou to bezpečně prozradily.

František Jůza
FOTO: TREBIC.NEWS - FRANTIŠEK JŮZA

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Inzerce

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.