0 CZK

Třebíč oslavila 20 let od rekonstrukce synagogy

Významná historická stavba a dominanta nejen židovské čtvrti, ale celého města byla rekonstruována a zpřístupněna veřejnosti před dvaceti lety. Postavena byla přibližně v roce 1670 a sloužila jako modlitebna pro židovskou část obyvatel Třebíče.

V poválečných a dalších letech byla budova poškozena, hrozila její demolice. K tomu naštěstí nedošlo a v letech 1989 až 1997 prošla velkou rekonstrukcí. V roce 2003 byla Zadní synagoga jako součást židovské čtvrti zapsána na seznam UNESCO.
V úterý 12. září si návštěvníci v synagoze mohli její pohnutou historii připomenout při slavnostním setkání a vystoupení starosty Pavla Janaty, radního Pavla Heřmana a architekta Lubora Herzána, který se na zapsání třebíčských památek na seznam UNESCO významně podílel. Účastníci slavnostního setkání shlédli také vystoupení komorního orchestru Musici Boemi a houslového viruóza Alexandra Shonerta.

„Je na místě si dnes vybavit jak vypadala židovská čtvrť počátkem devadesátých let. Nefunkční kanalizace, poruchový vodovod, nejisté dodávky elektřiny a bydlení v domech určených k demolici. Dnes synagoga trvale slouží jako místo, kde probíhají kulturní a vzdělávací akce a dnešní Třebíč by si život bez ní jen stěží dokázala představit. My, kteří jsme byli účastníky těch úžasných proměn, můžeme s hrdostí vzpomínat, že jsme byli u toho,“ uvedl ve svém projevu radní města Pavel Heřman.

Irini Martakidisová, tisková mluvčí MěÚ Třebíč

FOTO: TREBIC.NEWS - FRANTIŠEK JŮZA

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.