0 CZK

Třebíč si připomněla stoletou historii. Nechyběla Má vlast.

Prvním dnem oslav se v pátek 26. října přihlásila Třebíč k celonárodní vzpomínce na stoleté výročí založení republiky. Jak jinak než slavnostním zasazením Stromu republiky, který by současné generace měl přežít a napořád připomínat. Pro jeho umístění bylo zvoleno místo před divadlem Pasáž, uprostřed členité plochy a na očích všem, kdo městem jenom projíždí, anebo tudy procházejí do práce či za kulturou. Strom je rovněž dobře viditelný z jižní strany ochozu městské věže, jako by ho tato svou mohutností zaštítila a navěky hlídala. Ve skutečnosti je v zorném úhlu jedné z kamer městského dohledového systému, ostatně jako my všichni, kdo zamíříme do centra. Což pro budoucnost památného stromu bude zřejmě rozhodující.

Lípu republiky zasadil starosta Pavel Janata.

Strom byl zasazen s předstihem a poslední vrstvu hlíny kolem navršil stávající starosta města Pavel Janata. A taky strom hned zalil, aby po suchém létě měl přijatelné podmínky pro život. Odpolednímu aktu přihlíželo pár desítek lidí a jedinou důstojnou kulisou tak byli sokolové a skauti, přičemž hudební doprovod a hymnu spolehlivě zajistili žáci sousední Základní umělecké školy Třebíč.

Před radnicí stáli čestnou stráž mladí skauti.

V divadle Pasáž poté slavnostně zazněly tóny Smetanovy Mé vlasti v podání Filharmonie Hradec Králové. Koncert pak malinko zasáhl do dalšího programu před budovou radnice na Karlově náměstí. Položení věnců a projevy starosty Pavla Janaty a oblastního předsedy Svazu bojovníků za svobodu, místostarosty Vladimíra Malého musely být o pár minut posunuty, ale několika stovkám shromážděných občanů to zřejmě příliš nevadilo.

Videomapping na čelní stěně radnice připomněl historii samostatného státu.

Vyvrcholením pátečního dne se stal videomapping, který na několik minut proměnil budovu radnice v obrazového průvodce historií, samozřejmě se slovním doprovodem. Vydařená projekce dala zapomenout i na postupující chlad, a tak se lidé po závěrečném potlesku jen pomalu rozcházeli, mnozí s očekáváním sobotního dění nejen na Karlově náměstí, ale také na Podzámecké nivě.

František Jůza
FOTO: TREBIC.NEWS – FRANTIŠEK JŮZA

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Inzerce

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.