0 CZK

Vzniká kniha o dosud nejdéle sloužícím starostovi Třebíče.

Když byl před několika lety pro Třebíč „objeven“ buchenwaldský hrdina Antonín Kalina, málokdo z Třebíčanů věděl, o koho jde. Psal o něm publicista Stanislav Motl, byl natočen televizní filmový dokument, byla otevřena Kalinova pamětní síň, proběhla řada přednášek a média měla nějakou dobu o kom a o čem psát. Na zdejším gymnáziu Kalinův osud a jeho činy vedly tehdejší studentku Anetu Chytkovou ke zpracování odborné studie, takzvané „sočky“ a následně k vydání knížky a natočení krátkého videodokumentu. Výčet by mohl pokračovat, přesto když nedávno právě Chytková, dnes již studentka žurnalistiky, provedla několik veřejných přednášek, našli se třeba třebíčští středoškoláci, kterým Kalinovo jméno neříkalo vůbec nic.

Sabina LászlováNejen útlá knížka s názvem Antonín Kalina autorky Anety Chytkové inspirovala nedávno jinou gymnazistku k podobnému odvážnému činu. Sabina Lászlová totiž při jakési příležitosti zaslechla jméno Josef Vaněk. Řeč byla o někdejším starostovi města Třebíče z dob První republiky. Naznačený Vaňkův osud byl pro Sabinu natolik hluboký, že se ještě téhož večera snažila zjistit o něm co nejvíc informací. Narazila však na poměrně obecné informace, omezující se zejména na mediální výstupy věnované jeho narození či úmrtí.

Mladá středoškolačka se ale nenechala odradit, historie je jejím koníčkem a tady se navíc jednalo o rodáka, jehož životní příběh ji nesmírně oslovil. Jako první pomohl současný tvůrce městské kroniky Ivan Přibík. Ten Sabině poskytl řadu různorodých materiálů ze svého archivu. A poznamenal: „Pokud někdo Vaňka komplexně zpracuje, bude to doslova bomba.“ Měl pravdu, ucelený dokument představující starostu, který sloužil od pětadvacátého roku minulého století až do svého zatčení gestapem 1. září 1939, zatím nikdo nevydal.

Sabina Lászlová v současné době proto trpělivě sbírá informace o Josefu Vaňkovi a ke sto letům republiky chystá svůj vklad – knížku, představující oblíbeného a schopného politika, který velkou část svého žití věnoval řízení a výstavbě Třebíče, a který – bohužel – své dílo nemohl dokončit. Nepřežil útrapy koncentračního tábora Buchenwald, kde se na samém konci života potkal s někdejším svým politickým sokem Antonínem Kalinou. V daném prostředí šla však politika stranou, nicméně Kalina už přes všechno úsilí nedokázal těžce nemocnému Vaňkovi pomoci.

Knížka nebude jen osobním vyprávěním studentky třebíčského gymnázia o „setkání“ se starostou, za kterým zůstala v Třebíči nesmazatelná stopa, představovaná zejména stavbou Heraltického vodovodu a známého vodojemu na Strážné hoře. Sabina Lászlová nabídne také výpovědi a pohledy Vaňkových příbuzných, odkazy na dobové materiály včetně řady fotografií. A pro mnohé chystá překvapení, které patrně bude více než vypovídající kapitolou o dalším nesporném hrdinovi, Josefu Vaňkovi.

František Jůza
FOTO: FRANTIŠEK JŮZA A RODINNÝ ARCHIV HANY JANOVSKÉ

Domů

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.