0 CZK

Brambory na Horácku už nejsou dominantní, kulturní tradice naštěstí trvají.

Bramborobraní, desátý podnik Třebíčského kulturního léta 2017 pořádaný městským kulturním střediskem, provázel pravý podzimní déšť. Přesto se zejména na odpolední program přišlo podívat poměrně velké množství lidí, kteří se i přes nepřízeň počasí dobře bavili.
Jednak na pódiu probíhala již od rána tradiční vystoupení folklórních souborů z různých koutů země, a pak také byla k dispozici řada stánků s řemeslnými výrobky a samozřejmě všelikým občerstvením. Komu by ani to nestačilo, měl možnost o třetí hodině odpolední ochutnat bramboračku, rozlévanou jako každý rok politiky, tentokrát nejen místními. A tak vedle náměstka hejtmana a třebíčského radního Pavla Pacala se naběračky ujala i místostarostka města Třebíče Marie Černá a poprvé v historii též eurokomisařka, zdejší rodačka Věra Jourová, které sekundoval radní Pavel Heřman. To bylo jistě zárukou, že polévka z "centrálky" splňovala všechna bruselská nařízení a normy.
Důležité ale nejspíš bylo, že polévka chutnala a někteří strávníci si i rádi přidali. V deštivém počasí navíc přišel teplý pokrm náramně vhod. Po polévce došlo na vyhodnocení soutěže o největší bramboru, v němž tentokrát překvapivě neslavila tradiční úspěch místostarostka Černá, ale kdosi mimotřebíčský s výpěstkem vskutku úctyhodným. Třičtvrtěkilová brambora se určitě často nevidí.
Nově, a zda tak byla zahájena nová tradice se ještě uvidí, došlo také na "závodní" pojídání švestkových knedlíků. Jak jinak - bramborových. Úkol spořádat čtyřicet pěkně vyhlížejících kulatých knedlí byl nad síly přihlášených soutěžících, s výjimkou dvojice hrdinů z nichž jeden byl v takovém klání nováčkem, zatímco druhý avizoval úspěšnou účast na vícero podobných podnicích. Za podpory deštěm skrápěného obecenstva byl nakonec úspěšnější okříšský Petr Račák. Napoprvé odvedl spolehlivý výkon, když si do posledního knedlíku dobře ohlídal zkušenějšího soupeře, byť jeho vítězství bylo těsné.
Bramborobraní sice zakončilo Třebíčské kulturní léto, avšak Třebíč i na podzim nabízí celou řadu kvalitních kulturních akcí, které stojí za návštěvu.
František Jůza
FOTO: TREBIC.NEWS - FRANTIŠEK JŮZA

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.