0 CZK

Nové toalety jako v reklamě.

Další, v termínu nedokončenou stavbou, jsou veřejné toalety v centru města. Zatímco tabule umístěná u vchodu ke starým záchodkům hlásá, že jejich nástupce bude hotov v červnu letošního roku, tedy před hlavní turistickou sezónou, ve skutečnosti nová WC byla zprovozněna někdy v polovině srpna.

Třebíč zároveň přišla o "metro", jak láskyplně byla stará sociální zařízení často nazývána. To proto, že k záchodkům bylo nutné sestoupit do podzemí. Přístup ale nebyl bezbariérový a přes několikeré úpravy v průběhu let ani jinak příliš vábný. Navíc současná, modernější zařízení, byla už budována v souladu se záměrem začlenění do budoucí revitalizace Karlova náměstí.

Potud vše v pořádku, použití toalety stále stojí pouhou pětikorunu, navíc zde rodiče mohou přebalit své ratolesti anebo maminky je také nakojit. Toalety jsou kompletně bezbariérové. Oproti nedávnému stavu však zařízení ztratilo zdánlivě nevýznamnou, přesto ale strategickou výhodu své polohy, tedy umístění v samotném středu náměstí. Tady WC nešla přehlédnout, navíc byla označena příslušnými dopravními značkami. Nyní byla od základu nově vybudována ve dvoře mezi cestovní kanceláří Tipatour a ČSOB. Podle Třebíčanů tedy na "dolní straně" a pro pamětníky ve dvoře bývalé vojenské správy.

Nové toalety mezi CK Tipatour a ČSOB

Toalety by v případě potřeby měl najít každý – nejen místní občané, ale také turisté. Tady však nastal problém. Vyznačení decentní cedulkou, typově zasazenou do zatím nejposlednějších a také nejméně "čitelných" označníků v centru, je naprosto nedostačující a lehce přehlédnutelné. Těžko říct, kde je příčina. Památkáři? Nebo jen a pouze přecenění hledačských schopností občanů, jestliže už potřeba použití WC na ně přijde a jak známo, někdy v nejméně příhodné době? V této souvislosti by také nebylo od věci přehodnotit provozní dobu záchodků. V praxi totiž tady často nastává příběh, nabízený televizní reklamou jako upoutávka na lék proti průjmu. V třebíčském pojetí ale nemusí končit stejným happy endem...

František Jůza
FOTO: TREBIC.NEWS-FRANTIŠEK JŮZA

Domů

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.