0 CZK

Třebíč vzpomněla válečných veteránů.

Česká republika se již v roce 2001 připojila k mezinárodním zvyklostem uctívání památky válečných veteránů (na kterékoliv straně konfliktu) tím, že zařadila Den válečných veteránů mezi dny významné.

Den válečných veteránů

Váleční veteráni jsou připomínáni 11. listopadu a není to náhoda. Ve stejný den, v roce 1918, byly ukončeny boje první světové války podepsáním mírové smlouvy mezi spojenci a Německem. Ve světě pak je tento významný den nazýván Dnem veteránů či Dnem vzpomínek. Symbolem vzpomínky se stal květ vlčího máku.

Symbol Dne válečných veteránůMěsto Třebíč nezůstalo stranou, byť vzpomínka zde dodnes probíhá tak trochu v utajení, bez přizvání veřejnosti. "V letošním roce přišel s květinami místostarosta Milan Zeibert o den dříve, v pátek 10. listopadu," uvedla v tiskové zprávě tisková mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová. „V Třebíči nám chybí tradiční pomník se jmény obětí první světové války. Seznam všech padlých vojáků z Třebíče se nikdy nepodařilo dát dohromady. Letos jsem přišel o den dříve kromě jiného i proto, že právě dnes byla dokončena renovace padesáti náhrobků, pod nimiž jsou ostatky vojáků, kteří za první světové války zemřeli v třebíčském lazaretu. Chtěli jsme dát důstojný výraz místu, které připomíná válečný konflikt, a kde lze vzpomenout a uctít jeho oběti,“ dodal místostarosta.

V tiskové zprávě je dále uvedeno, že náhrobní desky byly ve velice špatném stavu, písmo už téměř nečitelné. Město proto letos provedlo rekonstrukci. Cena za obnovu náhrobků je 360 tisíc korun, Třebíč získala od Ministerstva obrany dotaci na zabezpečení péče o válečné hroby ve výši 288 tisíc korun.

"Těší mě, že příští rok při oslavách stého výročí bude tohle pietní místo v důstojném stavu,“ doplnil Milan Zeibert.

František Jůza
FOTO: TREBIC.NEWS - FRANTIŠEK JŮZA A PIXABAY

FOTOGALERIE ⇒

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.