0 CZK

Kolik razítek je třeba na výměnu dvou dopravních značek?

Jako Alenka v kraji divů si musí připadat řidiči při volbě trasy, která je přenese za devět set metrů dlouhou uzavírku frekventované silnice mez Třebíčí a Stříteží. Brzy procitnou. To, když zjistí, že je nečekají žádné ohromující divy, nýbrž se octli v Kraji Vysočina. A tam se tedy dějí věci!

Jenže to, co na první pohled vyvolává trpný úsměv, je během chvíle utrpením samým. Ve středu 6. března v odpoledních hodinách byla vydána třebíčskou radnicí tisková zpráva, navazující na úterní (5. 3.) jednání zdejších úředníků s Policií ČR a představiteli obce Střítež ve věci sedmdesátikilometrové objížďky uvedeného krátkého uzavřeného úseku silnice II/360. Pro pořádek uvádíme její plné znění a dodejme rovnou, že dotčené komunikace nejsou v majetku města Třebíče:

Zákazové značky mezi Stříteží a Kožichovicemi už nebudou mást řidiče. Na bezpečnost bude dohlížet dopravní policie.

V úterý 5. března proběhlo jednání zástupců odboru dopravy Městského úřadu v Třebíči, obce Stříteže a dopravní policie, za účelem vyhodnocení aktuální dopravní situace ve Stříteži. Stanovisko dopravní policie a Silničního správního úřadu udává, že veřejně přístupná spojovací komunikace mezi Stříteží a Kožichovicemi, kterou lidé využívají jako alternativní objízdnou trasu při uzavírce úseku Třebíč – Střítež, je pro vozidla do 3,5 tuny průjezdná.

Komunikaci kromě osobních aut využívají vozidla Integrovaného záchranného systému, autobusy a společnost ESKO-T pro svoz odpadu.
Zákazové značky pro všechna vozidla, které byly na spojovací silnici mezi Stříteží a Kožichovicemi umístěny, budou neprodleně odstraněny.
Kvůli bezpečnosti obyvatel Stříteže i účastníků silničního provozu bude v místě zvýšená frekvence hlídek dopravní policie, která bude mimo jiné dbát také na to, aby tudy neprojížděly kamiony.

Silnice II/360 v úseku Třebíč – Střítež v délce zhruba 900 metrů je uzavřená od 1. března. Kraj Vysočina zde pokračuje v rekonstrukci této silnice ve zrychleném režimu, aby byla průjezdná před zahájením prací na rekonstrukci mostu v Hrotovické ulici, který je v havarijním stavu.

Oficiální objízdná trasa v zimním období, tedy od 1. do 31. března, vede pro veškerý provoz přes Červenou Hospodu, Štěměchy, Předín, Kasárna – křižovatka, Litohoř, Moravské Budějovice, Jaroměřice nad Rokytnou, Střítež.

Od 1. dubna do 19. května budou vozidla s hmotností nad 7,5 tun jezdit obousměrně z Jaroměřic nad Rokytnou přes Myslibořice, Hrotovice, Dalešice, Číměř a Vladislav. Vozidla do 7,5 tun budou jezdit obousměrně z Jaroměřic nad Rokytnou přes Boňov, Lipník a Dolní Vilémovice. Osobní auta a vozidla do 3,5 tuny mají stanovenou oficiální objízdnou trasu pro toto období přes Petrůvky, Ostašov, Lipník a Klučov.

Úplná uzavírka potrvá do 19. května 2019, v další etapě oprav od 20. května do 30. června bude silnice mezi Třebíčí a Stříteží už průjezdná, vždy v jednom jízdním pruhu.

(Zvýraznění: trebic.news)


Tolik tisková zpráva. Zřejmě tlak veřejnosti a snad i zdravý rozum tedy vedl třebíčskou radnici k jednání o nesmyslu, jenž vznikl kdesi u zeleného stolu. Někdo jej schválil, někdo realizoval. Výsledkem bylo, že lidé znalí místních poměrů namísto extrémně dlouhé objížďky využívali spojovací komunikaci mezi Kožichovicemi a Stříteží, která však byla osazena dopravním značením zakazujícím vjezd, vyjma vozidel záchranného systému či komunálně obslužných. Podle některých odvážlivců, kteří zákaz porušili a trasou neoprávněně projeli, opravdu zde prováděla dozor policie a snad jejich odvahu i patřičně ocenila. Ať to vypadá jakkoliv krutě, zákaz je zákaz a řidič by na místě neměl o jeho účelnosti polemizovat. Příslušné orgány pak logicky konají, otázkou však je, zda by jejich nasazení nebylo účelnější jinde.

Dopravní značení na spojce Kožichovice - Střítež

Jednání o úlevě alespoň vozidlům o hmotnosti nepřesahující 3,5 tuny proběhla podle tiskové zprávy v úterý 5. března. Ve středu 6. března v pozdních odpoledních hodinách však stav neodpovídal avizovaným výsledkům a zákaz vjezdu všech vozidel s poněkud zmatečnou dodatkovou tabulkou stále zdobil komunikaci ve směru od Kožichovic do Stříteže. Ono vůbec dopravní značení na pár metrech je zde obdivuhodné, hodné možná frekventované křižovatky kdesi ve velkoměstě.

Intenzivní provoz bez ohledu na zákaz vjezdu všech vozidel

Skutečností pak je alarmující stav mysli drtivé většiny řidičů, neb na komunikaci v obou směrech panoval provoz též velkoměsta hodný. Zákaz nezákaz... Pouze dva řidiči se během naší půlhodinové přítomnosti otočili a do zákazu nevjeli. Tady ale možná byla na vině naše kamera...

Ano, zákaz je zákaz. Ta auta tam neměla co dělat. Jenže média již přinesla zmíněnou tiskovou zprávu. Čemu pak má "chudák" řidič věřit? Když se ocitl jako Alenka v kraji... vlastně v Kraji Vysočina.

František Jůza
FOTO: TREBIC.NEWS – FRANTIŠEK JŮZA

 

Inzerce

Inzerce
Zrecyklujeme

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Inzerce

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.