0 CZK

Století (Náš nekonečný příběh).

V třebíčské Galerii Malovaný dům mohou od 6. září milovníci výtvarného umění navštívit výstavu s názvem "Století (Náš nekonečný příběh)". Výjimečná kolektivní výstava prezentuje díla dvaadvaceti členů Umělecké besedy slovenské a sedmi hostů. U zrodu nápadu na uspořádání výstavy stojí Walther Smeitink Mühlbacher. Holanďan s rakouskými kořeny, člen Umělecké besedy slovenské, žijící v Příštpu na Moravě, originální výtvarník, který je současně kurátorem výstavy i jedním z vystavujících.

Století (Náš nekonečný příběh)

Dle slov ředitele Umělecké besedy slovenské Ph.Dr. Emila Semanca má kolekce nadnárodní význam: „Výstava si neklade za cíl podat definitivní obraz o současném stavu tvořivého potenciálu a zázemí Umělecké besedy slovenské. Deklaruje úsilí nahlédnout do složité problematiky vývinu slovenské výtvarné tvorby způsobem, který poukazuje na styčné body mezi slovenskými, českými a evropskými vlivy, na paralelnost našeho a evropského výtvarného pohybu. Zároveň chce svojí specifickou výbavou přispět k připomenutí významného mezníku, kdy bratrské národy Slováků a Čechů uskutečnili v roce 1918 společnou touhu mít svůj společný svobodný stát.“

Umělecká beseda slovenská vznikla v roce 1921 na základě ambicí jejích zakladatelů vytvořit podobnou spolkovou organizaci umělců, jako byla od roku 1863 Umělecká beseda v Praze. Po dobu její existence byla dvakrát z mocenských důvodů pozastavena její činnost, přesto vždy došlo k obnovení fungování a Umělecká beseda slovenská slaví letos 97 let.
Výstava je pořádána u příležitosti oslav 100. výročí založení Československa a potrvá do 21. října tohoto roku.

Jitka Fischerová
oddělení výstav MKS Třebíč
FOTO: TREBIC-NEWS - FRANTIŠEK JŮZA

Domů

Inzerce

Inzerce

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.