0 CZK

Přednášky v rámci cyklu Legie nebyly jen Zborov pokračovaly v třebíčské městské knihovně také v pondělí 22. a v úterý 23. května. Petr Tolar z Československé obce legionářské v první z nich, nazvané Ludvík Svoboda a jeho místo v Československých legiích, přiblížil dnes již málo známou skutečnost, že bývalý československý prezident ve svém životě dvakrát aktivně bojoval za vlast. Přestože některá období našich dějin opakovaně přinesla zpochybnění jeho úlohy v boji za svobodu, nesporně patřil k nejvýraznějším postavám obou světových válečných konfliktů.

Tolar uceleně zhodnotil Svobodovo zapojení v legiích, a zároveň odhalil nemálo z jejich působení vůbec, včetně sporných momentů, které v minulosti mohly být, či dokonce byly vykládány vícero způsoby. Potvrdil pak to, že českoslovenští legionáři nejen zaslouží úctu, ale také se podíleli významně na další budoucnosti obou národů.

Podobně, nebo snad ještě více, byl v určitých obdobích naší historie předkládán různými způsoby osud generála Jana Syrového, třebíčského rodáka. Přednášku Jan Syrový a Zborov. Hrdina bitvy, které se vlastně nezúčastnil připravil Radim Chrást z Československé obce legionářské. Podrobný rozbor vojenského zrání a působení Jana Sysrového přispěl k pochopení generálova osudu. Přínosné informace navíc doplnil pan Skácel, jehož otec se stal kdysi starším pobočníkem Jana Syrového, použil při tom otcovy obsahově zajímavé rukopisy.

Přednášky pokračují v pondělí 5. června - na pořadu budou osudy plukovníka J. J. Švece, a v pondělí 12. června, kdy se zájemci dozví o působení legionářů z Třebíčska. Začátky obou přednášek jsou v 17 hodin.

František Jůza

FOTO: TREBIC.NEWS - FRANTIŠEK JŮZA

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.