0 CZK

V knihovně o Ludvíku Svobodovi.


Městská knihovna v Třebíči připravila na páteční podvečer 10. listopadu další z cyklu zajímavých přednášek. Tentokrát přijal pozvání PhDr. Stanislav Balík, který se dlouhodobě zabývá osobností našeho někdejšího prezidenta armádního generála Ludvíka Svobody.

Po dlouhé době zaznělo objektivní zhodnocení Svobodova života a jeho zásluh o stát. Rodák z Hroznatína na Třebíčsku osvědčil svůj vztah k domovině už jako legionář a nezpochybnitelná je jeho úloha zejména v druhé světové válce. Tehdy voják tělem i duší stanul v čele československé jednotky ustavené v Buzuluku a i za cenu nasazení vlastního života ji provedl těžkými boji vítězně až do Prahy. Válka ho donutila přijímat těžká rozhodnutí a Svoboda nezklamal.

Přestože později zažíval i odvrácenou stránku osudu hrdiny, znovu se postavil do čela - tentokrát jako prezident. Ač tato etapa Svobodovy kariéry vyvolává diskuze, je třeba zdůraznit, že i tehdy, byť to pro něj zase byla těžká rozhodnutí, zabránil svým postojem větším obětem a škodám, než které koncem šedesátých let minulého století hrozily.

Stanislav Balík erudovaně Svobodovu éru popsal a mnohé vysvětlil. Zanedlouho, 25. listopadu, uplyne od narození Ludvíka Svobody 122 let. Ve stejný den tradičně pořádá zdejší Klub českých turistů pochod do místa jeho rodiště, do Hroznatína.

František Jůza
FOTO: TREBIC.NEWS - FRANTIŠEK JŮZA

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.