0 CZK

Třebíčský hrdina proniká do povědomí v rodném regionu.

Jméno třebíčského rodáka Antonína Kaliny, nositele ocenění Spravedlivý mezi národy in memoriam a řady dalších, již není neznámým ve světě, v České republice i na Třebíčsku. Přesto však nejméně každý desátý dotázaný v jeho rodném městě pokrčí rameny a neví, kdo byl muž, který zachránil nejméně devět set židovských dětí z pekla koncentračního tábora Buchenwald.

Byl o něm natočen dokument hollywoodskými tvůrci, jeho příběh knižně zpracoval publicista Stanislav Motl a Česká televize Ostrava podle jeho scénáře natočila filmový dokument. Než však tento vznikl, pustila se do bádání v archivech studentka třebíčského gymnázia Aneta Chytková. "Chtěla jsem vytvořit jakousi faktografii, ne příběh," říká dnes již studentka mediálních oborů na Masarykově univerzitě v Brně. Tehdy už měla za sebou první publikaci, drobnou knížku rozhovorů s předními českými umělci, zejména herci a zpěváky. Bylo jí sedmnáct roků...

V Třešti o Antonínu Kalinovi

Anetě Chytkové prošla rukama dlouhá řada písemností a vzpomínek, hovořila s Kalinovými příbuznými a pamětníky. Seminární práci, v níž mělo její snažení vyústit, předcházela nakonec takzvaná "sočka", středoškolská odborná činnost, se kterou byla úspěšná i v celostátním měřítku. Dílo se nakonec neplánovaně stalo podkladem pro komentovaný filmový dokument a zároveň už vznikala kniha s prostým názvem – Antonín Kalina. Autorce bylo devatenáct let...

Kalina se stal na řadu měsíců tichým souputníkem studentky, kterou jeho život ohromil. Dnes však ví, že rebel, schopný politik, sportovec, ale také rváč, byl především obyčejným člověkem s velkým srdcem. Proto také o svém hrdinství nikdy nemluvil a na případné otázky, co cítil, když zachraňoval židovské děti, odpovídal: "Nic."

Aneta Chytková zná Antonína Kalinu lépe než kdokoli jiný. Scénář jejího filmu se nakonec stal i textovým podkladem pro Pamětní síň Antonína Kaliny v Třebíči, knížka, která vyšla za přispění Městského kulturního střediska Třebíč, byla pokřtěna v roce 2017 při zahájení Festivalu židovské kultury Šamajim. Autorka se dnes dále snaží Kalinovo hrdinství připomínat – v poslední době zajíždí s besedou či přednáškou na Jihlavsko, v nedávných dnech to bylo do Nové Říše a naposledy do Muzea Vysočiny v Třešti. Zájem lidí nejrůznějšího věku je veliký, a tak je jen otázkou času, kdy o přiblížení osudů rodáka-hrdiny bude besedovat v Třebíči.

František Jůza
FOTO A VIDEO: TREBIC.NEWS - FRANTIŠEK JŮZA

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.