0 CZK

Chorvatsko má co nabídnout i po sezóně.

V září jsou prázdnější pláže, levnější suvenýry (až o 50 %), člověk netráví hodiny v dálničních kolonách, dozrává ovoce a je na co se koukat. Nevýhodou babího léta, či podzimu u moře, je nástup brzké tmy, unavený personál hotelů a restaurací, méně kulturních akcí a samozřejmě větší šance na škaredé počasí.

Letos mne okolnosti donutily, abych odložil dovolenou u moře na září. Už jednou (před dvěma léty) jsem jel do Chorvatska v zářijovém termínu. Počasí nevyšlo zrovna nejlépe. Letos však bylo srovnatelně se srpnem. Vzduch měl 31 stupňů a teplota vody kolem pěkné pětadvacítky. Svou dovolenou jsem trávil v letovisku Drvenik, Gornja Vala. Je to pro mne léty osvědčené místo, kam se rád vracím, navíc strategické (vyplouvá odtud trajekt na protější ostrov Hvar).

Jelikož rád fotím, ocenil jsem západ Slunce přímo do moře, jelikož o prázdninách zapadá „za kopec“.

Vyrazíte – li trajektem z Drveniku Donja Vala do jeho cíle, Sućuraje, uvidíte nejen krásný maják, ale typickou dalmátskou architekturu. Rybářská vesnička působí ospalým dojmem, ale o to víc si člověk užije středomořskou atmosféru. Však obyvatelé Středomoří jsou vesměs pohodáři užívající si života. Jižní strana ostrova nabízí malé pláže s velmi teplou vodou. Jsou však hodně znečištěné mořským odpadem. Kromě chaluh je součástí i směska komunálního odpadu. Plastové lahve, krabice od mléka, rozbité pantofle, prostě vše, co se do moře dostalo. Mám podezření, že Italové svůj komunální odpad vozí do moře. Pokud se chcete projít k majáku, projdete kolem kostela. U kostela je márnice, a před, několika léty jsem tam nahlédnul a viděl sklad rakví. K majáku, zvaném Rt. Sućuraj (ve volném překladu mys Sućuraj) vede krásná asfaltová cesta. Jsou odtud nádherné výhledy na pobřeží jižní části Makarské riviéry, pohoří Biokovo (které přechází v pohoří Rilić). Zaujmou nás hned dvě hory. Jedna, co má tvar homole (hora Vitor nad Zaostrogem), dále pak majestátná hora Paškal nad Gradacem.

Za horou Paškalem jsou pak vidět hory, které obepínají Mekku zemědělství jižní Dalmácie, deltu řeky Neretvy. V údolí této řeky pěstují farmáři mandarinky, pověstné melouny, olivy a další plodiny. O to větší pak je zážitek, když člověk narazí na mandarinky z Chorvatska na pultech zdejších supermarketů. Před měsícem je člověk viděl na stromech, dnes si je odnáší do svých domovů. Bez zajímavosti není to, že farmář prodává své výpěstky v přepočtu za desetikorunu, v naších obchodech je pak máme za třicet a více korun.

Další zajímavostí je, že naše září se v Chorvatsku jmenuje rujan (říjen). No a náš říjen je u nich listopad. Pokud někdy chcete omládnout o měsíc, navštivte v této době balkánské státy. No, a godina není v chorvatštině „hodina“, ale rok. Pokud chcete říci chorvatsky „hodinu“, musíte použít slovo „sat“. A další chyták je, pokud chcete někoho poprosit. „Prosím“ je chorvatsky „molim vas“, zato miluji je „volim vas“. Abyste nevyznávali někomu nechtěně lásku.

Z Drveniku se dá dojít pohodlnou stezkou i do sousedního Zaostrogu. Malá turistická vesnice pod horou Vitor nabízí soukromé ubytování i kemp. Je v ní krásný klášter Františkánů (Frankjevački samostan), který velmi doporučuji k navštívení. Zaostrog končí kempem Dalmacija. Dále se pak (ač to vypadá stále jako Zaostrog), nacházíte v jiné obci Podaca, ulice Kapeć. Tam doporučuji místní minerální pramen, který je naprosto vynikající. Mnoho lidí si tam užívá chutnou vodu. No a dále, pro mne největší překvapení. Proč? V Zaostrogu jsem trávil dovolenou v letech 2005 a 2006. Tehdy tam byl vybydlený škaredý hotel, jak z hororu. Jmenoval se Morenia. Dnes se z toho stal moderní a luxusní resort, který tam ještě minimálně loni nebyl. No a kolem minerálního pramene byly poutače zvěstující nové hotely v jeho okolí. Doufám, že to tento zdroj vynikající vody přežije.

Dovolená se chýlila ke konci. Poslední večer si pro mne chorvatská příroda přichystala překvapení, v podobě zemětřesení, o kterém jsem referoval dříve (zde). Dovolená mi dodala hodně sil, ze kterých budu čerpat až do příštího léta.

Martin Maloušek
FOTO: MarMal - MARTIN MALOUŠEK

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.