0 CZK

Štíhlá jedle dočasně střeží Karlovo náměstí.

Každoročně se kolem vánočního stromu před radnicí na Karlově náměstí vedou diskuse, zda je ho škoda, zda musel být pokácen nebo komu překážel. Jaká je skutečnost, odpovídá tisková mluvčí třebíčské radnice Irini Martakidisová:

"Vánočním stromem v Třebíči je letos jedle obrovská – Abies grandis. Jedná se o nejrychleji rostoucí druh jedle, který pochází ze Severní Ameriky, kde může dorůstat do výšky až 80 metrů. Jedle rostla na veřejném prostranství na ulici Nikodémova před bytovým domem, kde bránila výhledu a obyvatelé tohoto domu požádali o odstranění."

Kácení zhruba patnáctimetrového stromu proběhlo v pondělí 27. listopadu v ranních hodinách, poté byl převezen na Karlovo náměstí. Tam ho jeřáb usadil rovnou do půldruhého metru hluboké šachty. Celá operace trvala odborné firmě jen něco málo přes hodinu.

"Rozsvícen bude na první adventní neděli, to je 3. prosince, v rámci 1. Adventního víkendu na Karlově náměstí," informuje dále Irini Martakidisová a dodává: "V sobotu 2. prosince v 16.50 proběhne žehnání adventního věnce u sousoší sv. Cyrila a Metoděje s možností požehnání přinesených adventních věnců. V neděli 3. prosince v 17 hodin proběhne Adventní zastavení pod vánočním stromem, kde vystoupí dětský pěvecký sbor Slunko a dětský divadelní soubor ÁČKO ZŠ Týnská. Tradiční rozsvěcení Mikulášem a čerty se tradičně uskuteční 5. prosince."

Tisková mluvčí přidává ještě upřesňující informaci:

"V posledních letech město využívá právě stromy z veřejných prostranství, které buď přerostly a překážejí, nebo by musely být stejně odstraněny – například vánoční strom před dvěma lety se kácel Na Hrádku u bývalé budovy DDM, která měla být následně zdemolována."

Vánoční strom, na rozdíl od mnohdy zbytečně pokácených stromů, na své poslední cestě udělá lidem radost. Proč ale se někdy stromy vánočními stávají, dokladuje fotografie z archivu, kterou Irini Martakidisová přiložila ke své zprávě. Právě letošní velikán a dočasný strážce Karlova náměstí byl kdysi vysazen příliš blízko domu. Na snímku je v roce 1995.

František Jůza
FOTO: TREBIC.NEWS – FRANTIŠEK JŮZA A ARCHIV MÚ TŘEBÍČ

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.