0 CZK

Výstava k výročí roku 1918 „AŤ ŽIJE REPUBLIKA“.

V letošním roce uplyne 100 let od konce jedné z nejkrutějších válek v dějinách lidstva, která ve svém závěru přinesla zásadní změnu státního uspořádání ve střední Evropě. Na území kdysi mocné habsburské monarchie vzniklo koncem října 1918 hned několik nových států a mezi ně patřila také Republika Československo. Už v odpoledních hodinách 28. října se do Třebíče donesla informace, že byl vyhlášen suverénní stát a většina obyvatel ve městě s nesmírným nadšením přijímala veškeré zprávy o vyhlášení samostatnosti. Nebylo se čemu divit, protože Třebíč se vždy řadila k městům se silným českým národním cítěním. Učitelé do školních kronik s radostí zapisovali, že se naše země vymanily z poroby trvající tři století, že v oněch dnech praskaly habsburské okovy a že jsou konečně zpřetrhána jha rakouské nadvlády. S nadšením byly v převratových dnech organizovány tábory lidu, obyvatelé města se snažili s poklidným převzetím moci pomáhat, jak mohli, a pro celý tehdejší politický okres Třebíč se ustanovil Revoluční národní výbor v čele s profesorem zdejšího gymnázia Janem Máchalem.

Vernisáž unikátní expoziceIlustrační foto: PIXABAY

Výstava s názvem Ať žije republika připravovaná Státním okresním archivem Třebíč ve spolupráci s Muzeem Vysočiny v Třebíči a Městským kulturním střediskem Třebíč představí právě písemnosti Revolučního národního výboru, městského zastupitelstva Třebíče, kroniky škol, návštěvníci si budou moci také přečíst znění mnoha vyhlášek i prvního zákona Československa a prohlédnout část věnovanou legionáři Emilu Rolínkovi z Třebíče.

Vernisáž výstavy se uskuteční 17. října 2018 v 17 hod. ve Výstavní síni Předzámčí. V 18 hod. bude následovat přednáška archivářky Jitky Padrnosové věnovaná právě průběhu dějinných událostí roku 1918 v Třebíči. Výstava bude veřejnosti přístupná do 6. 1. 2019.

Mgr. Jitka Padrnosová, Ph.D.
ILUSTRAČNÍ FOTO: PIXABAY

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Inzerce

Inzerce
Inzerce

Inzerce

Přidat komentář

inPage - webové stránky, doménawebhosting snadno.